Labská stezka s dětmi – update 2020

Labská a Vltavská stezka na kole s dětmi – ani jedna z nich pro mě není novinkou, zdárně a s oblibou po nich s holčičkami jezdím natěžko už třetí sezónu a moc ji doporučuji. Detailní popis cyklotrasy z Míšně do Ústí nad Labem (Prahy), spojení do Německa, tipy na ubytování.

Stezku jako takovou a trasu z Prahy do Drážďan do detailu popisuje článek Vltavská a Labská stezka s dětmi.

  • V rámci popisu naší loňské trasy Praha – Drážďany najdete krásné tipy na baby-friendly ubytování – například Zoopark Zelčín, kde budete spát s výhledem na pštrosy, nebo kemp hned vedle zábavního parku pro děti a dospělé v Königsteinu. I závěrečné ubytování v kajutě lodi v Drážďanech mělo své kouzlo.
  • Pokud pojedete po toku Vltavy a Labe, je trasa přeci jen trošku více z kopce. Ale stezka se pořád mírně vlní. I když pojedete opačně, můžete se těšit na pohodovou jízdu téměř pořád po rovince. Jediný vlnitější úsek je mezi Stadt Wehlen a Kurort Rathen, ale tady jsou mírné kopečky z obou stran a dají se zvládnout i s dětmi v zádech.

Pokud řešíte základní výbavu, kolo, vozík nebo sedačku, mrkněte na článek na Kolo s dětmi. Je plný zajímavých tipů pro rodiče, ale třeba i pro prarodiče. Díky vynálezu zvanému elektrokolo je totiž možné takovéto zážitky prožívat i s babičkami a dědečky. Nabídka je široká, ceny ale často nesmyslné. Nám z pohledu cena-výkon-servis přišla zajímavá nabídka mělnické firmy Akumo.cz, kde babičce našli kolo téměř na míru a mohla se díky němu bez problémů účastnit i naší čtyřdenní cyklojízdy 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Labská stezka – specifika 2020

  • Oproti předchozím letům byl velký problém sehnat ubytování. Oslovila jsem desítky zařízení a 99 % bylo buď plných nebo zavřených. Zbytek byl výrazně dražší než v předchozích letech. Nejrychlejší variantou je využít Booking.com. U osobního oslovování mě vždy přišla sice milá, ale záporná odpověď.
  • Na německé i české straně bylo mnohem více turistů. Zatímco loni jsme zde šlapali téměř sami, letos jsme potkávali spoustu cyklistů. Ale nebojte, není to zdaleka tak přeplněné jako třeba na pražské branické stezce. Více zdaleka neznamená hodně.
  • Většina cyklistů, kteří zde jedou, je ve věku 50+. S brašnami a na elektrokolech. V reálu vás pořád někdo předjíždí a říkáte si, to jedu fakt tak pomalu? Pak ale zahlédnete motorek a uklidníte se s tím, že sice jedete jako šnek, ale šlapete na vlastní pohon.
  • Přibylo občerstvení. Zajímavých hospůdek, zmrzlin, bufíků je všude spousta. U každého je většinou něco zajímavého pro děti. Celkově podél stezky narazíte na spoustu hřišťátek a několik koupališť.

Doprava na start / z cíle domů

Pokud nechcete jet stejnou cestou tam i zpět, je třeba zodpovědět otázku, jak se dostat na start nebo domů. Detailně to máme zase popsané v článku Vltavská a Labská stezka s dětmi. Loni jsme jeli zpět EC z Drážďan do Ústí nad Labem. Letos jsme poprvé využili možnost Elbe ticketu. Pro dva dospělé a 2 děti stál lístek 400 Kč a platí na všechny vlaky krom EC, IC apod. Kolo stojí 90 Kč, rezervace a místenka není potřeba. Tento typ jízdenky znamená přestupy, ale z mého pohledu a i na základě  naší zkušenosti je daleko lepší dvakrát přestupovat mezi nízkopodlažními vláčky uzpůsobenými pro kola, než se stresovat nad tím, jak vytáhnete kola, kočár a děti do EC, který není nízkopodlažní a má opravdu omezený prostor pro cyklisty. EC vyjde i výrazně dráž (za 2 osoby a 2 kola jsem loni platili 1500 Kč. Leto s Elbe ticketem až do Míšně 580 Kč. Na druhou stranu EC je rychlejší a je to bez přestupů. V obou případech je nutné vozík odpojit od kola. Alternativou k vlakům je loď, autobus nebo osobní doprava. Více v článku Vltavská a Labská stezka s dětmi.

Cesta vlakem do Míšně v detailu: jely jsme z Ústí nad Labem do Děčína, tady přestoupily na vláček do Bad Schandau a tam na vlak do Míšně. Na přestup jsme měli v Děčíně 20 minut, v Bad Schandau 5 minut. Celkem cesta trvala 2,5 hodiny. V Ústí a Děčíně jsou nástupiště, tak je potřeba využít výtahy. V Bad Schandau vystoupíte a jdete po stejném nástupišti cca 200 metrů dál k vlaku. V Míšni jsme z nástupiště opět použily bezbariérový výtah. Některé výtahy byly menší a bylo potřeba postavit kolo na zadní, ale vše se dalo zvládnout.

Itinerář trasy z Míšně do Ústí  nad Labem včetně tipů na ubytování

Den první: z Ústí nad Labem do Míšně a na kole do Klipphausenu

Pro nás tento den znamenal cestu ze Sebuzína do Ústí nad Labem (10 km), pak 3 vláčky směrem do Míšňě (2,5 hodiny) a přesun do Klippenhausenu, kde jsme našli super ubytování. V Míšni můžete navštívit historické centrum (je nedaleko vlakové stanice Mei3en Altstadt. Cesta byla krátká, po rovince, podél cesty často koně, kravičky.

Co se týče ubytování, na tu bídu, která to letos byla, jsme v Klipphausenu našli parádní ubytko Landhotel Gut Wildberg. Cena byla srovnatelně vysoká se vším kolem, ale na rozdíl od jiných měl tento komplex přidanou hodnotu v podobě biotopového koupacího jezírka, krásných zákoutí s křesílky, potůčku, koníků, saunového světa, moc dobré kuchyně, výborné snídaně, hřiště pro děti. Prostě, budete-li tudy projíždět na kole nebo i hledat nějaký tip na dárek k výročí nebo narozeninám pro drahou polovičku nebo třeba i prarodiče, můžu jen doporučit.

This slideshow requires JavaScript.

Den druhý: Klipphausen – Heidenau

Úsek, který vás doveze podél Labe do Dráždan. Kousek od stezky máte historické centrum, Pragerstra3e, stačí odbočit ze stezky doprava a jste během chvilky tam. Po cestě do Heidenau potkáte spousta zajímavých občerstvení, hřišťátek, budete mít krásné výhledy na zámečky na druhém břehu. Jen počítejte s tím, že většina cesty je bez jakéhokoli stínu, a když svítí, tak tu opravdu svítí 🙂 V Heidenau jsme se ubytovaly v Penzionu Mühlenhof. Čisté, pěkné a s levnou ale dobrou snídaní. Kousek je park s dětským hřištěm, obchod i centrum města.

This slideshow requires JavaScript.

Den třetí: Z Heidenau do Děčína

Nejdelší a zároveň nejnáročnější etapa, protože právě mezi městečky Stadt Wehlen a Kurort Rathen je krajinka zvlněná a je tam i mírné stoupání (rozumějte, není to rovina a mě s vozíkem a sedačkou to dalo trošku zabrat). Ale odměnou vám bude pěkný sjezd. I přes mírné stoupání patří tato  část mezi mé nejoblíbenější. Na druhém břehu vykukují krásné skály Českosaského Švýcarska, projíždíte malebnými vesničkami, po cestě je celá řada příležitostí k občerstvení, vyřádění na hřišti i koupání. V Königsteinu je pěkný zábavní park Elbe-Freizeitland. Ubytování v Děčíně jsem tradičně zvolili v Kempu Děčín. Nabízí přespání ve stanech s matrací a lůžkovinami, je to kousek na hřiště na Kocandě, nabízí dobré snídaně, mají úložné boxy na kola. Za nás značka ideál a za rozumnou cenu (350 Kč na osobu, pro děti do 3 let zdarma). Více o Děčíně v našem článku Děčín s dětmi.

This slideshow requires JavaScript.

Den čtvrtý: z Děčína do Ústí nad Labem

Závěrečný úsek má výhodu v tom, že děti můžete ráno unavit na hřišti na Kocandě. Po cestě opět potkáte malá i větší občerstvení, často s nějakým vyžitím pro děti. Nevýhodou této etapy je krátký, ale nepříjemný úsek před Ústím, kdy se jede po silnici. Je tam sice vyznačený pruh pro cyklisty, ale příjemně mi tam nikdy není.

Další tipy a triky jak vybrat ideální sedačku, jak se efektivně a rychle zabalit nejenom na kola atd. najdete v naší knížce Akční rodiče od A do Z.

Facebookmail

2 komentáře u „Labská stezka s dětmi – update 2020“

  1. Info pre tých, ktorý idú až z Prahy / Kralup a pod…. V Lužci n. Vltavou už urobili pre cyklistov lávku cez Vltavu (prievoz bol zrušený a prechod v Zálezliciach sa uzatvoril), takže sa krásne (bezbariérovo) dá pokračovať na cyklocestu smerom do Mělníka.

    Odpovědět

Napsat komentář