Přechod Krkonoš – s kočárkem a 2 dětmi

Nádherná hřebenovka, na které se budete probouzet na vrcholcích hor, kde lišky dávají dobrou noc. Od chaty k chatě, v rozumných denních vzdálenostech, v terénu sjízdném i pro kočárky. A hlavně každý den s nějakým tím překvapením pro děti. Protože (kdo by to řekl) i vrcholky Krkonoš jsou plné herniček a hřišťátek. Připravte se na to, že je to moooc dlouhý článek, ale v Krkonoších se s ním neztratíte, nebudete se nudit, ani trpět hlady. 😉 Alespoň já to tak s holčičkami zvládla.

Výhodou hřebenovky je to, že během dne nestrávíte půl dne šlapáním nahoru a půl dne sestupem dolů. Maximálně si můžete užívat výhledy, horský vzduch, atmosféru horských chat, horské vydatné snídaně, a když se zadaří, tak i dechberoucí horské západy a východy slunce.

Nevýhodou je samozřejmě to, že musíte mít všechno s sebou. Přičemž v horách je třeba vždy počítat s možnou změnou počasí, takže je třeba myslet na všechny varianty a šikovně vybavení kombinovat. O tom, jak to všechno pobalit a jaký si vybrat batoh, více v článku Týdenní hřebenovka s kočárkem a 2 dětmi – jak se zabalit.

Krkonoše s kočárkem

Když zavítáte do Krkonoš, zjistíte, že se tu nachází kilometry zpevněných cest vhodných i pro kočárky a vedle toho tu jezdí hned několik kabinkových lanovek, do kterých můžete bez problémů s kočárkem. Takže, když se člověk pořádně mrkne do mapy, zapátrá v paměti a poptá se na správných místech, zjistí, že tahle hřebenovka jde projet s kočárkem. A dokonce i v jednom člověku s dvěma malými dětmi. Kočárek ale doporučuji sportovní, ideálně nějaký vozík (Chariot, Thule, Croozer..), a to z několika důvodů. Mají větší kola, méně se nadřete. Mají brzdičku, lépe se ovládají z kopce dolů. Mají větší úložný prostor.

Hřebenovku přes východní část Krkonoš jsem plánovala s ohledem na tato kritéria:

 • Krátké vzdálenosti. Tzn. Aby ji byly schopné ujít i menší děti, abych ji dokázala zvládnout já se 2 spícími dětmi (jedno v kočárku, druhé v nosítku).
 • Minimální převýšení – proto jsou součástí dvě lanovky (kabinové, abych mohla jet se 2 dětmi i kočárkem).
 • Terén sjízdný pro kočárky.
 • Zajímavé aktivity pro děti, baby-friendly ubytování.

Trasu, která je níže důkladně popsaná, jsme šly šest dní. Ale můžete si ji upravit jak z hlediska počtu dní (odkudkoli můžete slézt dolů a vydat se autobusem zpět k autu), denních vzdáleností, ubytování. Níže nabízím i alternativy pro případ, že půjdete jen s dětmi bez kočárku. Bude to jednodušší a ještě krásnější. Jediné, co nedoporučuji, jít trasu opačně. Mnohem více budete muset stoupat, není tam tolik možností lanovek.

Inspirace na akční život s dětmi

Pokud si stále nejste jistí v kramflecích, potřebujete dodat trošku odvahy a chtěli byste se na cestu více připravit, doporučujeme naši knížkuKnížka vám usnadní plánování, balení i samotné sportování a cestování s dětmi – poradí, jak mít všechno v malíku, nic nepodcenit a zachovat si i v těch náročnějších momentech chladnou hlavu. A když to zvládnete, nezapomeňte si zážitek uchovat v naší Kronice zážitků, do které si přidáváte jen to, co vám přijde zajímavé a nestresují vás prázdné stránky v tištěných vzpomínkových knihách. Jde o on-lilne aplikaci, zpracování každého zážitku vám zabere cca 5 minut a zvládnete to i z mobilu 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Přespání na horských chatách aneb baby-friendly ubytování v Krkonoších

Krkonoše mají velkou výhodu v tom, že nabízí poměrně širokou paletu horských chat přímo na hřebenu. Ceny nejsou nijak přemrštěné, ubytování se pohybuje kolem 500 Kč s polopenzí. Za holky jsem až na jednu výjimku neplatila, nikomu nevadilo přespání na jednu noc ani to, že jsem byla jen jedna dospělá osoba. Ve všech chatách byl dětský koutek (nečekejte zázraky, ale bylo to vždy milé zpestření a zábava na večer). Ubytování nebylo nikde extra hogo fogo, v některých případech s koupelnou a záchodem na chodbě. Ale všude čisto a hlavně moc milí lidé. Jen pozor na to, že v sezóně budou chaty určitě více plné a bude nutné je rezervovat více dopředu (já to řešila pár dní před odjezdem). Pokud byste chtěli využít náš itinerář, bydlely jsme na těchto chatách:

Doprava na start – do Jánský lázní

Auto je možné zaparkovat přímo v Jánkách. Ale tím jde o hřebenovku, je třeba počítat s tím, že je nutné jednu cestu stejně absolvovat místní dopravou. Já zastávám názor, že je lepší mít auto v cíli. Nehledě na to, že v Jánkách se platí parkovné. My tedy nechaly auto v Horním Maršově (hned vedle MHD Horní Maršov – most). Je to zadarmo a hlavně se sem pohodlně dostanete pěšky z Horních Albeřic (poslední úsek hřebenovky), ale i busem z Pece pod Sněžkou, Malé Úpy apod. Z Prahy jsme jely autem a vyráželi po desáté, abychom stihly bus v jednu odpoledne. Ale nebojte, do Jánek to tu jezdí každou hodinu. Jen byl trošku problém s naložením Chariota – přijela klasická karosa, ve které nebylo moc místa na kočárek. Ale s pomocí spolucestujících a trpělivostí pana řidiče jsme tu krátkou cestu zvládly.

Krkonošská hřebenovka s dětmi a kočárkem – itinerář naší trasy

Den 1: Cesta z Prahy, lanovkou na Černou horu, přespání v chatě Krakonoš

Abychom si ušetřily zbytečné stoupání, vyjely jsme na Černou horu lanovkou. Je to kabina, vejdete se pohodlně i s vozíkem. U horní stanice lanovky je v případě zájmu lezecká stěna. Trasa na Lučiny, kde se nachází Chata Krakonoš, vede z části po asfaltu, potkáte i trošku kamenitou cestu. Ale tím, že jedete pořád dolů, dá se to bez problémů projet. Těsně před cílem dojedete ke Kolínské boudě. Venku mají ohrádku s kozičkami a dětské hřiště. Uvnitř herničku a restauraci – tolik dětských stoliček pohromadě jsem ještě nikde neviděla. U chaty Krakonoš je dětské hřiště, uvnitř hernička. Celkově je to jednoduchá a krátká etapa (Necelé 4 km, 18 metrů převýšení). V kombinaci s příjezdem do Krkonoš ideální. Více o trase v naší Databázi výletů nejen pro kočárky.

This slideshow requires JavaScript.

Den 2: Z Lučin přes Liščí horu na Dvorskou boudu

Druhý den byl z mého pohledu nejnáročnější (12 km), hodně nastoupáte (přes 400 výškových metrů). V případě zájmu je ale možné jej rozdělit na dva dny a přidat přespání na Lesní boudě. Co se týče trasy, až k Lesní Boudě budete klesat, a to po krásné asfaltce. Cestou se můžete pokochat krásnými výhledy na Sněžku. Poté začnete stoupat. Ale povrch je parádní, kopce pozvolné. U žluté odbočky na Dvorskou boudu (která je neprůjezdná s kočárkem) se cesta zhorší a jedete po malých, ale né úplně příjemných kamenech – chvíli dolů, chvíli nahoru. Zvládnout se to dá, ale bere to síly. Když se připojíte na silničku ze Strážného, terén se opět promění na pohodlný asfalt. Ale protože jste hodně naklesali, budete opět stoupat. Zvládnout se to dá, ale přišlo mi to dlouhé. Pokud nepojedete s kočárkem, doporučuji jít od Lesní Boudy po červené přes Liščí horu. Je to kratší a na výhledy určitě bohatší trasa. Na Dvorské boudě je hernička, venku houpajda, v ohradě ovečky a pro rodiče mají saunu. Více o trase najdete zde.

This slideshow requires JavaScript.

Den 3: Z Dvorské boudy do Pece pod Sněžkou

Třetí den jsem se rozhodla sejít dolů do Pece pod Sněžkou, a to z několika důvodů. Cesta na Sněžku s kočárkem není zadarmo. Hodně se stoupá a né vždy po hladkém asfaltu. Nehledě na to, že ze Sněžky na Růžohorky nelze sjet s kočárkem a často se stává, že horní úsek lanovky nejede kvůli větru. Ale pokud půjdete bez kočárku, klidně běžte přes Sněžku a odtud přímo na Portášky, nebudete vůbec scházet ze hřebenu. My ale z důvodů výše zvolily cestu k Výrovce (nádherný úsek 1. zónou NP, úžasné výhledy na všechny strany, na chatě hernička pro děti) a poté sestup do Pece. Cesta vede chvílemi hodně strmě dolů, ale dá se to. Asfalt hlaďoučký. Ubytko doporučuji strašně moc v Chatě Amor v Údolí Zeleném dole. Jednak je to při cestě (jen malá odbočka), druhak zasazené do krásného údolí (nikdy jsem tu nebyla a teď vím, že to byla škoda) a třeťak je to chalupa s úžasnou atmosférou. Majitelé jsou sami rodiči pěti dětí, před chatou se pasou ovečky, moc dobře tu vaří, dětem jsou k dispozici hračky a v zimě je kousek od chaty i dětský vlek. Moc hezké místo. Pokud nebudete mít dost, můžete se ještě projít k chatě Jelenní louky (trasa je sjízdná i s kočárkem. Více informací zde). Po cestě si děti mohou pohrát na hřišti u Richterových bud. Na oběd jsme se stavovaly v Penzionu Vysoká Stráž. Uvnitř je hernička, venku hřiště. Trasa má necelých 7 kilometrů a nastoupáte 70 výškových metrů. Více najdete opět v databázi výletů.

This slideshow requires JavaScript.

Den 4: Lanovkou na Růžovou horu a odtud k Herní krajině Pecka

Technicky i fyzicky nenáročný den. V Peci u informačního centra u parkoviště doporučujeme koupit výborné koláčky a pečivo na svačinu. Ke stanici lanovky vede pro děti interaktivní stezka plná úkolů. Hned u lanovky je pěkné dětské hřiště pro děti v každém věku. Na Růžohorky jsme pak vyjely lanovkou – opět kabina, vozík se bez problémů vejde. Poté kousek z kopce k Boudě Růžohorky. Tady doporučujeme přibrzdit. Moc dobře tu vaří a ještě tu mají obří sbírku čarodějnic. Od chaty je nádherně vidět na západní Krkonoše. Uvidíte vše, co jste doposud ušli. Z Růžohorek je to pak už kousíček k Herní krajině Pecka. Hřiště je zadarmo, celé z přírodních materiálů. Určitě stojí za návštěvu. Mno a hned vedle hřiště stojí Portášky, kde jsme měly ubytování. Takže jednoduchý a v očích dětí úžasný den! Od Chaty Amor k lanovce to byly 3 kilometry, na z Růžové hory na Portášky další necelé tři.

This slideshow requires JavaScript.

Den 5: Od Portášek do Horních Albeřic

Tento den je náročnější jak z hlediska stoupání, tak i vzdálenosti. Můžete si ho ale rozdělit na dny dva a přespat v Malé Úpě. Bez kočárku doporučuji vyrazit po zelené Pěnkavčí cestou. Je bohatší na výhledy, a půjdete po lesní cestě. S kočárkem je nutné jít po asfaltce přes Janovy boudy. Cesty se střetnou u Spáleného mlýna. Odtud jsme pokračovali po modré Krakonošovým údolím až do Malé Úpy k rozcestí U kostela. Je to do kopce, ale projížďka Malou Úpou za to stojí. Stejně tak jako občerstvení a dětský koutek v restauraci Sokolí boudy. Kratší alternativou ze Spáleného mlýna je modrá Emmina cesta. Podle map se zdá, že by mohla být také sjízdná pro kočárky. Ale to nemohu potvrdit. Z Malé Úpy pak po cestě Bratří Čapků. Trasa vede lesem, po pěkném asfaltu. Nejprve trošku nahoru, po pár kilometrech začnete klesat. Celkově ujdete 11 kilometrů, nastoupáte přes 250 výškových metrů. Detailní trasa v naší databázi výletů nejen pro kočárky.

This slideshow requires JavaScript.

Den 6: Závěrečný sestup do Horního Maršova k autu

Poslední den jsem měla v plánu Rýchorskou boudu, ale řada lidí mě potvrdila, že to s kočárkem není dobrý nápad. Pokud ale půjdete s kočárkem, určitě běžte přes hřeben. My se vydaly po silnici (ale nebojte, nepotkali jsme žádné auto). Cesta mě mile překvapila. Podél cesty jsou pastviny, krásné chaloupky, stylové domečky, rybníček. A po celou dobu máte výhled na Rýchorský hřeben. Jednoduchý 5tikilometrvý úsek, který vás dovede až k autu (tedy pokud si ho necháte, stejně jako my, v Horním Maršově. Více informací o trase zde.

This slideshow requires JavaScript.

A pokud vám po šesti dnech v horách zbyde ještě čas a síly, doporučujeme navštívit pohádkovou výstavu ve Svobodě na Úpou nebo naprosto úžasnou Farmu Muchomůrka, kam se dostanete buď ze Svobody na Úpou nebo z Jánských lázní. My obojí stihly ještě šestý den po sestupu do Horního Maršova.

Tak co, dočetl někdo až sem do konce? 🙂

Facebookmail

19 komentářů u „Přechod Krkonoš – s kočárkem a 2 dětmi“

 1. Díky moc za tip, uznávám, že někdo vymýšlí stejně dobré trasy, jako já 😀 Vše je absolutně super, letos už nám to asi nevyjde, páč zakončujeme sezonu na kolách Herlíkovice – Špindl, jako každoročně, ale využiju na otvírání sezony 2020. Ještě jednou moc díky a přeji příjemné putování s mrňaty , babička s vnoučátky Lucinkou 6 měsíců a Vítkem 2 půl roku 🙂

  Odpovědět
 2. Kdyz to tak ctu- budeme sakra velka banda maminek se stejnym planem. Uz se na to tesim. A vezmu i kamaradku. At je nas vic.

  Odpovědět
 3. Díky za super typ. Mám otázku na lanovku. Vy máte jednomistnou verzi chariotu. Myslíte, že by se vešel i dvoumístný kočárek?

  Odpovědět
 4. Můžu se zeptat, jak staré byly asi cca holčičky? Chtěla jsem něco podobného zkusit letos v létě s těmi svými, tak jen pro info. Ty moje budou mít cca 1,5 a 3,5. Ještě nevím, jestli se mi bude chtít tahat s kočárem. 🙂

  Odpovědět
   • Děkuju moc za odpověď! Nakonec jsem to naplánovala a budou mít podobně, akorát té starší bude 3 a čtvrt. Chtěla jsem vzít dvoumístný chariot, ale zapomněla jsem zvážit to, jestli se vejde do lanovky… To jsou problémy. 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář