Lékárnička na cesty

Při balení se snažíme o maximální minimalismus, ale na lékárničce nikdy místem nešetříme. Lepší být připraven, než-li překvapen. Níže najdete vše, co jsme měli s sebou na měsíční cestu do Asie. Většinu věcí vozíme i na dovolené po Evropě (bez antibiotik a rehydratačních solí). Omezenou část na výlety a dovču v ČR (počítáme s tím, že kdykoli můžeme zajet do nemocnice nebo léky koupit).

Léky máme rozdělené. Základem je pohotovostní lékárnička, kterou nosíme vždy při sobě (i tady v Čechách): desinfekce, tekutá náplast, náplasti (s obrázkem i na puchýře), fenistil, kapky do očí. Zbytek léků vozíme v lékárničce „Kdyby něco“ plus vozíme „kadící pytlík“.

Při cestě letadlem se snažíme myslet na to, abychom měli vše důležité u sebe pro případ, kdyby se ztratil batoh. Velkou část léků jsme zabalili do příručního zavazadla.

Vedle léků vozíme bezdotykový teploměr a pinzetu. Všechny lékárničky máme celoročně zabalené a připravené na cestu.


Cesta letadlem

Na uvolnění uší se nám osvědčila kombinace lízátek, cumlacích a žvýkavých bonbónů. Klasické sladkosti jsme ale z velké části vyměnili za vitamínová a neoangin lízátka, šalvějové pastilky, echinaceové bonbóny a žvýkací rakytníčky. Pomáhají uvolňovat dýchací cesty a nejsou tak sladké. Vše vozím bez krabiček a obalů 🙂Odřeniny a hygiena.

Tyto přípravky jsou při cestování naprostý základ. Používáme nepálivou desinfekci Detol. Hodně se nám osvědčila tekutá náplast Akutol (desinfikuje plus krásně pokryje ránu, je skvělá na záděry i puchýřky). Hodí se hojivý prášek ve spreji (používáme Bionect). Z náplastí nezapomeňte speciální náplasti na puchýře a také ty s obrázkem (léčí daleko rychleji než ty normální). Na cesty do Asie vozím i vlhčené kapesníčky. Samozřejmost je antibakteriální gel.

Nachlazení

Cokoli, na co jste zvyklí. Vždy něco na kašel, alespoň pár pastilek, kapky do nosu (stačí jedny pro dospělé a jedny pro děti).

Záněty, bolesti

Pro děti vozíme Nurofen i Panadol. Pro nás Ibuprofen a Paralen.

Alergie

Základ, bez kterého neudělám krok nikam. Fenistil v masti i v kapkách. Pro manženla Zirtek nebo Zodak.

Oči a uši

Oční kapky (Ocuflash) nosíme vždy při sobě. Hodí se na vyplachování písku, vypláchnutí jakéhokoli smetí. Navíc vozíme na předpis předepsané oční kapky a mast (obojí Maxitrol). Obojí jsou antibiotika, ale máme vyzkoušeno, že když je potřeba, rychle zaberou. Zvláště při cestách k moři, kde dětské oči dráždí písek, něko takového doporučujeme. Minimálně vezměte Opthalmosepthonex mast – jsou země (jako Chorvatsko, kde se nedá volně pořídit a musíte zbytečně k lékaři). Pro případ zánětů v uchu jsme měli Otobacid pro případ bolestí ucha a Infalin duo pro případné výtoky a záněty. Obojí je opět na předpis. Měli jsme hlavně kvůli předodjezdovým problémům.

Nevolnosti, průjmy, zácpa

Cestujeme-li do exotiky, dáváme si preventivně Hylak na podporu správného zažívání. K tomu máme s sebou Endiaron, černé uhlí, čípky, Smektu, Kulíšek pro děti a rehydratační soli pro dospělé. Hodí se přibalit dětský bezkofeinový čaj.

Antibiotika

Do Asie vždy vozíme širokospektrální antibiotika. Pro dospělé i pro děti. Na uši jsme měli (opět kvůli předodjezdovým problémům) Cefzil (jde-li o suspenzi, kterou míchají v lékárně, dá se s lékařem domluvit, aby vám prášek nerozmíchali a dali vám jej v práškové formě, která nemusí být v lednici a zároven neslouží k okamžité spotřebě).

Ochrana před komáry

Dostatek repelentů. Volte i takové, které jsou vhodné i pro děti (my zvolili přírodní Lifesystems). Pro dospělé dlouhodobě používáme repeletnty Predator. K tomu se nám osvědčil přírodní levandulový repelenet od naší paní  kosmetičky, razítka na štípance. Hodí se i Fenistil. Více informací najdete ve speciálním článku. Jak vyzrát na klíšťata a komáry.

Ochrana před sluníčkem

Tady krom opalovacích krémů a pantelnolu vidím jako základ UV oblečení pro děti. Čepice, trička s dlouhým rukávem. Hodí se kdekoli na sluníčku. Na kolo, na hory, nejen na pláž. V tomto ohledu si dávejte pozor na kvalitu, řada UV oblečení nechrání tak, jak by měla. Nám dobře slouží Reima.

Více vychytávek, jak se sbalit a připravit na jakoukoli cestu najdete v naší knížce Akční rodiče od A do Z. Může být i krásným dárek pro vaše blízké 🙂

Kniha Akční rodiče od A do Z – objednávejte
Facebookmail

2 komentáře u „Lékárnička na cesty“

  1. Na štípance od čehokoli Dapis gel mazat opakovaně případně Apis 15CH cucat opakovaně 3 kuličky. Za hodinu nevíte, kde vás štípla včela nebo medůza. Použít vše, co nejdřív. Mnohokrát odzkoušeno.

    Odpovědět

Napsat komentář