Kolo s dětmi

Vozík nebo sedačka, helmičky, ideální trasa, správné kolo, vychytávky a tipy, co a jak zabalit, když chcete s dětmi vyrazit na kolo.

Vozík za kolo

Nejbezpečnější variantou je samozřejmě vozík za kolo. Chrání děti při případném pádu, do jisté míry před prachem a pevnými nečistotami. Chrání před deštěm, větrem. A krom toho se v něm děti krásně vyspí a vy do něj zabalíte spousta věcí. A když dojedete do cíle, je super, že máte i kočárek. Helmičku mít děti nemusí, ale někteří rodiče i tak dávají. Je to na vás. Velké porovnání vozíků najdete v naší knížce Akční rodiče od A do Z.

Parádní vychytávkou do vozíku, která vám umožní vyrazit na cesty i nejmenšími miminky, je miminkovník. Zajišťuje bezpečnost díky zpevněné opoře páteře a tříbodovému bezpečnostnímu pásu. Oficiálně se na procházky může používat od narození, na kolo je doporučovaný výrobcem od třech měsíců. My jej používali od druhého měsíce. Z počátku jsme ale pomocí hadrové plenky ze stran ještě pro jistotu fixovali hlavičku. Miminkovník je určený pro děti do 10 kg, my jej ale máme v kočárku dodnes jako polstrování (ale nemáme připevněné spodní pásky).

Sedačka na kolo

Druhou variantou jsou sedačky na kolo. Ty jsou určeny pro větší děti a vybrat si můžete z modelů dopředu kola nebo za sedačku. Každé řešení má své výhody a nevýhody a každé jsou vhodné pro jiný typ dětí. Těmto kritériím se opět věnujeme do podrobna v naší knížce Akční rodiče od A do Z. My osobně používáme polohovatelnou Hamax Siesta, která dětem zajišťuje pohodlnější spánek. Je ale pravdou, že když se sklopí, trošinku se změní těžiště kola a je to, zejména při jízdě do kopce, v nízké rychlosti znát. Jinak paráda. Co se týče sedačky, potřebujete k ní základnu, kterou přiděláte na kolo. Základny doporučujeme dvě – pro maminku i pro tatínka, abyste mohli jednoduše a rychle sedačku v případě potřeby přehazovat.

Zavazadla

Při výletech na kole se zkuste maximálně uskromnit. Každé kilo je znát. Každopádně do vozíku toho naskládáte opravdu hodně. Dost se vejde i pod miminkovník. Něco můžete navázat na řidítka. Druhou možností jsou brašny na nosič. Jdou zkombinovat i se sedačkou, ale je to velká výzva nasadit a k obsahu se nedostanete s nasazenou sedačkou. Dalším řešením, které nám bylo doporučeno, je brašna na řidítka. Maximálně se vyhněte batůžkům, po pár kilometrech vás budou bolet záda.

Malí cyklisté

Vlastní kolo, kola na tyči – další fáze, která vaše cyklovýlety dostane zase úplně jinam. My se snažili vyhnout přídavným kolečkům a raději koupili lehké kolo Early rider, abychom Terezce její začátky maximálně usnadnili. K našemu překvapení sedla a jela, žádný problém se stabilitou.

První výlety s dětmi plánujte nejen podle vzdálenosti, ale věnujte pozornost počtu dalších lidí na stezce, převýšení a terénu. Ideální jsou rovinky po asfaltu s minimem lidí a s žádným provozem. Hřiště a zmrzka v cíli jsou nutností.

Jaké kolo pro dospělé?

Z našeho pohledu to není třeba až tak moc řešit. Však jen ta výbava pro děti něco stojí. Takže pokud máte doma stará kola, neřešte kvůli výletům s dětmi žádná speciální. Jen si vždy ověřte, zda jdou všechny doplňky bez problémů zapojit a upevnit. Jen pozor některá kola vyžadují redukce. Někdy neuspějete ani s redukcí – celoodpružená kola a také třeba to moje, kdy ani s redukcí bohužel nejde zapojit vozík, a když vyrážím se sedačkou i Chariotem, jezdím na manželově kole.

Pokud se na cyklovýlety necítíte kvůli zátěži, zvažte elektrokolo. Je to i dobrá volba pro prarodiče, kteří pak mohou jezdit s vámi. Ceny, služby i nabídka se hodně různí. My jsme pro naší akční babičku kolo kupovali v mělnické firmě Akumo.cz – seženete tam (nejen elektro) kola za opravdu rozumné ceny. A k tomu ochotný personál, který dokáže nezištně poradit. Servis a příprava kola před koupí byla zadarmo.

Doporučená vzdálenost na cyklovýlety s dětmi

Při výletech s dětmi nikdy neujedete tolik jako dřív. Respektive ujet můžete, ale nebudete si to tolik užívat. Kolo s vozíkem nebo sedačkou dá mnohem více zabrat. My máme zatím rekord kolem 70 km za den. Když jedu s oběma dětma sama, plánuji trasy kolem 40 km. Důležitější než vzdálenost je pro nás terén a převýšení. Každý kilometr po nezpevněné cestě nebo do kopce vás s dětmi v zádech zničí (stejně jako silný protivítr).

Dá se to zvládnout?

Nejtěžší na všech cyklovýletech s dětmi je to, abyste poprvé vyrazili. Na poprvé všechno trvá, jste nejistí, nevíte, co a jak zapojit apod. Když si to ale jednou vyzkoušíte, zjistíte, že to není žádá věda, vše je během chvilky zapojené a dětem se na kole líbí. Co se týče fyzičky, když budete rozumní, nebudete si dávat daleké cíle a jezdit moc do kopců,  nepotřebujete žádný speciální trénink. My nejsme žádní závodní cyklisti a dá se to. Já dokonce někdy jezdím sama s oběma dětma. I to se dá.

Tipy a triky

  • Dělejte časté a delší pauzy. Vy se tak rychle neodrovnáte a děti se protáhnou, vyběhají a pak budou spokojeně spinkat nebo se rozhlížet v sedačce.
  • Šlápněte do pedálů, hlavně když děti spí.
  • U dětí (zejména v sedačce) myslete na to, že tím, že se nehýbou, musí být oblečeni více než vy.
  • Pro děti v sedačce se hodí brýlky proti prachu a pevným nečistotám.
  • Mějte po ruce nějakou dobrotu pro děti. Chodit pořád do kočáru není úplně jednoduché.
  • Nezapomeňte pumpičku, náhradní duše (i na vozík) a zámek.
  • Před jakýmkoli cyklovýletem pořádně utáhněte šroubky na vozíku. Není úplně jednoduché sehnat náhradní díly.
  • Než vyrazíte, zkontrolujte, zda nemáte zabržděný vozík. Zdá se to jako banalita. Ale realita je, že když je zabržděný, lépe se zapojuje, a pak se na brzdičku snadno zapomene.
  • Malé děti velkou část výletu prospí. Starší už musíte zabavit. My si povídáme, ukazujeme, kde co je a většinu času si zpíváme (do kopečka je to záhul, ale pro děti všechno) 😊

Další zajímavé tipy a triky, jak být akční s dětmi nejen na kole, najdete v knížce Akční rodiče od A do Z. Už ji máte? 😉

This slideshow requires JavaScript.

Facebookmail

3 komentáře u “Kolo s dětmi

Napsat komentář