Silvestr na Sněžce – s dětmi

Azuro, prašánek, romantický západ slunce, teplá noc a obloha plná hvězd – co více si poslední den v roce přát.

Letošní výstup na Sněžku jsme pojali trošku jinak než předchozí rok (článek zde). Tentokrát jsme vycházeli z Pece pod Sněžkou a vyrazili už kolem poledne. Venku krásně svítilo sluníčko a bylo škoda čekat na večer. Abychom ušetřili pár výškových metrů, vyvezli jsme se lanovkou na Hnědý vrch, kde je pěkná rozhledna, a odtud vyrazili na poměrně dlouhou hřebenovku (na Sněžku je to cca 13 km, další 5 km pak dolů do Pece). Popis celé trasy najdete v databázi výletů.

První část holky prospaly – probudily se až na Výrovce, kde jsme udělali kraťounkou pauzičku na kojení, přebalení, záchod a džusík. Těsně pod Luční horou (vrchol jsme bohužel o chlup nestihli) jsme si užili nádherný západ slunce a pak už spěchali na Luční boudu, kde jsme měli v plánu cca 4hodinovou pauzu a večeři. Bohužel nás tu hodně nehezky odmítli (více ve speciálním článku), a tak nám nezbylo nic jiného, než jít rovnou na Sněžku. Naštěstí to není už tak daleko, vůbec nefoukalo, nad hlavami nám svítily stovky hvězd. Cesta utíkala jako po másle a po sedmé jsme byli již v cíli. Závěrečnou část Bára opět spala, Terezka se nesla v nosítku a zpívala nám do kroku.

Na Sněžce jsme tradičně zavítali do Bistra Sněžka u stanice lanovky. Na rozdíl od Luční boudy nás tu mile přivítali, i když otevírali až v devět. Dali jsme si silvestrovskou gulášovku, chlebíčky a vesele čekali na půlnoc. Postupně se k nám přidávali další a další nadšenci a vládla tu supr atmosféra. O půlnoci jsme se všichni přesunuli ven, bouchli šáňo, zapálili prskavky a pelášili dolů. Ve 2 jsme byli na pokojíčku. Jak Terezka, tak Bára spokojeně spinkaly celou cestu do Pece. Na pokoji jsme je uložili do postýlek a obě jako beránci spaly až do rána.

Pokud byste chtěli absolvovat něco podobného, určitě se nebojte. Děti jsou v teplíčku, velkou část cesty spinkají. Jediné, co je pro ně nezvyklé, je to čekání na půlnoc. Ale výjimečně se to dá, režim vám to nenaruší. Největší výzva je to pro vás rodiče. Ale pokud jste zvyklí s dětmi chodit na výlety a umíte se pro něco pořádně nadchnout, není se čeho bát. Ale vždy pořádně zkontrolujte počasí. Tentokrát bylo krásně – téměř bezvětří a mírně pod nulou. Ale to byla spíše výjimka a je třeba počítat s tím, že může pěkně foukat a mrznout.

Výbava pro děti

Děti musí být dobře chráněné proti větru – schovejte je do bundy (já měla velkou po manželovi), pod plachtu. Navlíkněte jim kukličky, čepičky, kvalitní rukavičky a chraňte nožičky. Podle nás nejlépe funguje dospělácká termoponožka nebo ponožka z ovčí vlny jako návlek na botičku. Nezapomeňte na krém do mrazu. Na tělíčko stačí méně vrstev, aby se vám dítka nezpotila. Pro všechny případy je dobré mít druhé boty a náhradní oblečení.

Vybavení pro vás rodiče

Výstup na Sněžku není výstup na Mt. Everest. A ať půjdete ve dne nebo v noci, stačí vám základní vybavení. Základem je myslet na bezpečnost. Pokud nemáte, určitě si pořiďte nesmeky. Nám Ježíšek loni nadělil Grivel Mont Blanc SPIDER a jsou úplně super. Dalším must have vybavením jsou hole (my už léta používáme hůlky od Ferrina). Dále potřebujete šátek, nosítko nebo krosničku (my máme dvě nosítka Flexia od Babylonia) a nějakou ochranou plachtu či bundu. Na noční výlet si nezapomeňte čelovku (nám velmi dobře slouží Ledlenser MH6) a středně velký batoh.

Facebookmail

3 komentáře u „Silvestr na Sněžce – s dětmi“

Napsat komentář