Roadtrip po Slovinsku s dětmi

Včera jsme se vrátili z božského 14denního putování po Slovinsku. Moc jsme si to užili a destinaci můžeme jednoznačně doporučit na lenošící i aktivní dovolenou s otroky (tak ve Slovinsku říkají dětem) 🙂

Moc jsem toho o Slovinsku nevěděla a možná právě proto mě tolik nadchlo. Najdete tu krásnou přírodu (a to nejen v Julských Alpách), smaragdově zbarvené řeky lákající vodáky všech kategorií, skvělé víno, dobré jídlo, lázněhříšně dobrou zmrzlinukvalitní infrastrukturu. Všude je čisto, nikde se neválí odpadky.  S trochou trpělivosti se domluvíte i česky – slovinština je hodně podobná. Mno prostě paráda! Jen je tu k našemu překvapení poměrně draho.

S otroky žádný problém

Co se týče dětské stravy, bez problémů v obchodech koupíte zeleninové i ovocné přesnídávky, plenky apod. Na mnoha místech jsou dětská hřiště, dětské židličky, přebalovací pulty. Místní lidé děti milují a až na soutěsku Vintgar nedaleko jezera Bled jsme za Terezku nikde nic neplatili.

Plán cesty

Už nás znáte –  nejlepší plán je ten, který se mění. Né, že bychom to tak plánovali, ale nějak se to tak zase stalo 🙂 Do Slovinska jsme odjeli s tím, že jedeme k Bohyňskému jezeru  a pak se uvidí. Mno a místo u jezera Bohinj jsme ráno skončili u jezera Bled. A tak to s námi bylo celé dva týdny. Plánovali jsme ze dne na den podle počasí a nálady, což se nakonec ukázalo jako skvělá volba.

Nakonec z toho vznikla tahle trasa (více se o jednotlivých místech rozepíšu v dalších dnech. Ale spíš než na mainstreamová doporučení, která můžete najít v běžných průvodcích, se těšte na osobní zkušenosti a tipy a triky.)

 • Jezero Bled – turističtější místo, ale na to, co jsme četli, to ještě šlo. Malebné jezírko nás naprosto uchvátilo. Můžete se cachtat v jezírku, drandit na lodičce, procházet se kolem jezera,  běhat, jezdit na kole či bruslích nebo vyrazit na výlet do okolí.
 • Ptuj – skvělá kombinace termálních lázní s romantickým městem a dobrou základnou na výlet do vinařské oblasti kolem Jerusaléma.
 • Pohorje – zapommenutý kraj krásných lesů a kopců, kde budete téměř sami.
 • Údolí řeky Soča (Kobarid a Bovec) – top destinace, která vás nadchne svým úžasným prostředím, výhledy, ale i možnostmi raftingu, turistiky a ochutnávkami dobrot z ovčího, kozího a kravského mléka na místních farmách.
 • Bohinj – dobrá základna pro výlety do Triglavského národního parku v kombinaci s jezírkem, které nás ve srovnání s ostatním tolik nezaujalo. Laťka byla asi hodně vysoko 🙂
 • Piran – jedno z nejromantičtějších městeček, které jsme kdy navštívili. Desítky uzoučkých a všelijak zakroucených uliček tu musí rozněžnit každého 🙂 A vedle toho si tu ještě můžete užít ten kousíček moře, které Slovinsko má.

Počasí

Slovinsko je už docela jižně a je to znát. Teploty jsou mnohem vyšší než v České republice a sluníčko tu opravdu pálí. Určitě nezapomeňte kvalitní opalovací krém, pokrývku hlavy a pro děti i vzdušné oblečky s dlouhým rukávem. K našemu údivu tu bylo i hodně vlho. A to i mimo přímořské území – i na horách jsme měli pocit jako v prádelně. Vzhledem k tomu, že tu najdete pásy vysokých hor, je třeba počítat s tím, že se počasí hodně mění. Ráno může být zamračeno a večer je krásně, ale i naopak se z blankytně modré oblohy může vyklubat pořádná bouřka. Na předpověď fungoval vcelku spolehlivě Google, Yr.no se tu často mýlilo.

Ubytování

Jak už jsem psala, Slovinsko není vůbec levný kraj. Ceny za pokoj začínají na 50 euro, v kempech zaplatíte za stan pro 2 lidi cca 30 euro noc. Krom ceny ale také často narazíte na to, že prostě nemají volno – jak v penzionech, tak v kempech (stalo se nám to třeba v Piranu). My nakonec z důvodu flexibility spali až na výjimky v kempech:

 • Camping Bled – moc pěkný a čistý kemp hned na břehu jezera. Součástí je dětské hřiště, obchod a příjemná, ale dražší, restaurace. Nenajdete tu ale ani kuchyňku s ledničkou.
 • Camping Ptuj – úžasné místo, kde si za 18 euro na osobu a noc zaplatíte místo pro stan, ale i neomezený vstup do místních lázní se spoustou bazénů a vodních atrakcí. Paráda! Od kempu jezdí bezplatný autobus do krásného městečka Ptuj. Součástí kempu opět není kuchyňka ani lednička, ale jinak pěkné, čisté.
 • Tábořiště v krajinné oblasti Pohorje – tábořiště v lese, kde dávají lišky dobrou noc. Vede sem štěrková cesta plná výmolů, nikde nikdo. Stanování na kraji lesa u potůčku. Auto zaparkujete hned vedle u silnice. K dispozici jsou připravená ohniště. Nic se neplatí.
 • Camp Lazar v Kobaridu – ideální základna pro trekking či rafting na Soče. Kemp, který nás nadchnul úžasnou restaurací, kvalitním Merlotem, zázemím pro děti (přebalovací pult, speciální toaleta, dětské hřiště, dětská židlička) i pro dospělé (kuchyňka, lednička).
 • Kajak camp Tony v Bovci – krásný kemp s velmi milým vedením. K dispozici je i kuchyňka, lednička a dokonce čerstvé bylinky. Jednu noc hlásili silné bouřky a paní majitelka nám vzhledem k Terezce nabídla možnost ubytování v bungalovu za cenu stanu. Bylo to super.
 • Camp Zlatorog – nejhorší zkušenost. Přelidněný kemp, stan na stanu, nedostačující sociálky a v restauraci přinesli manželovi burger s rýží. Bohužel tu není moc alternativa, kde složit hlavu jinde.
 • Camp Fiesa v Piranu byl obsazený, tak jsme nakonec našli ubytování v soukromí.

Za zmínku stojí ještě pojištění. Měli jsme zařízené cestovní pojištění, ale když jsme byli s manželem u lékaře kvůli nepříjemné reakci na vosí štípnutí, u lékaře stačila běžná kartička pojištěnce. Problém by asi nastal jen v případě potřeby přepravy do ČR.

A pokud hledáte tipy a motivaci, jak se na takovou či podobnou cestu připravit, jak se zabalit, na co nezapomenout atd. doporučujeme naši knihu Akční rodiče od A do Z (je k dostání v elektronické i tištěné verzi). Najdete v ní tipy na vybavení, seznamy na efektivní zabalení na cesty, kapitolu zaměřenou na jídlo nebo třeba zdraví na cestách. Informace můžete získat i na našich inspirativních setkáních.

Facebookmail

6 komentářů u „Roadtrip po Slovinsku s dětmi“

 1. Díky za tipy, do Slovinska vyrazime s rocnim prckem za tyden a rovnou na mesic, takze nasavam informace a Vase jsou zatim nejlepsi.

  Odpovědět
  • Tak to jsme moc rádi. Dejte pak vědět, jak se vám líbilo. A určitě ráda doplním i další tipy a inspiraci na výlety od vás, když budete mít chuť je nasdílet. Ale hlavně si to moc užijte!

   Odpovědět

Napsat komentář