Lužická jezera – ráj pro cyklisty a bruslaře

Parádní místo, kam už léta jezdíme na in-liny. Láká nás specifický ráz místní krajiny, stezky bez turistů a skvělý povrch, na kterém bez problémů ujedete za den desítky kilometrů. Lužická jezera jsou skvělý tip i pro rodiče s malými dětmi, která začínají jezdit na kole.  Region Laussitzer Seeland, který se nachází hodinku od Drážďan, je unikátní ukázkou, jak se dá z měsíční krajiny poškozené těžbou vytvořit úžasná destinace pro aktivní dovolenou. Hosté se mohou těšit na skvělé koupání, stovky kilometrů kvalitních cyklostezek vhodných i pro bruslaře a rozvinutou infrastrukturu promyšlenou do nejmenšího detailu. Pravdou je, že za těch více než deset let, co sem jezdíme, lidí výrazně přibývá. Na druhou stranu, přibývá i zatopených jezer a stezek kolem nich, díky čemuž se turisté rozprostřou a pořád jste na mnoha místech úplně sami.

Mrkněte na naše krátké video, ať nasajete trošinku atmosféry: Lužická jezera s dětmi.

Pro děti ideál

I když tu potkáte převážně cyklisty (často vystylované místní seniory na typických kolech vepředu s košíčkem), my sem jezdíme právě na brusle, protože kvalitu asfaltu v takovém rozsahu jen tak někde nenajdete. A protože pořád svištíte po rovince a je tu řada vyžití i pro děti, užijete si to tu i s mimčem ve vozíčku nebo s dětmi na kolech. Cyklostezky jsou široké, vedou po rovině. Lidí je minimálně a asfalt parádní. Pro děti, které začínají s cyklistikou značka ideál. Krom koupání v jezerech, se děti mohou vyřádit na mnoha dětských hřištích, u koní, na písku atd. Mno prostě paráda.

Ubytování

Ubytovat se můžete v kempu (my máme rádi například Ferien & Freizeitplatz Geierswalde u Geierswaldersee, který se nachází hned u jezera v centru hlavních cyklotras) nebo v nějakém z mnoha penzionů. Spokojení jsme byli třeba s tímto webem.

Tipy na in-line výlety

 • Okruh kolem Geierswaldersee (16 km) – parádní okruh s dominantou v podobě rozhledny „Železného hřebíku“ s výhledy do okolí v půlce trasy.
 • Okruh kolem Partwitzersee (22 km) – opět moc pěkný okruh s doporučenou přestávkou na statku s koňmi, na Partwitzerhof 😉
 • Okruh kolem Barwälder see (22 km) – úžasný okruh ideální na odpoledne. Nabízí koupání a skvělé svezení.
 • Velký okruh kolem hlavních jezer (37 km) – Partwitzer see, Sedlitzer see a Geierswalder See. Nádherný okruh na celý den bez dětí 🙂
 • Senftenbergersee (19 km) – Nejstarší okruh skrz hlavní město celé oblasti, krásného města Senftenberg. Výhodou je infrastruktura, rozhledny, hriště. Nevýhodou jsou kostky místo hladkého asfaltu na části trasy (dá se to projet i na bruslích, nejsou to kočičí hlavy, ale trošku brní nohy) a větší množství lidí.

Vyrazit můžete i k dalším jezerům, možností je tu mraky. Hezké je třeba Knappensee, stezka vede kolem Blunoer Südsee (stezka vedoucí lesem podél silnice, výhledy nic moc, ale pěkný povrch) atd.

Další zajímavosti

 • Partwitzer hof – místo, které stojí za zastávku na jídlo, možná i za přespání. Na statku chovají desítky nádherných koní, ze kterých budou děti nadšené. V případě zájmu jsou možné i projížďky. Na statku mají i pejska, kočičky, traktory a další senzace, které děti lákají. Součástí objektu je i příjemná restaurace a penzion. Můžete tu nechat i auto a vyrazit právě  na výlet kolem hlavních jezer nebo podél Blunoer Südsee.
 • Zoologická zahrada v Hoyerswerdě – vstup stojí 8 euro na osobu a zoo je opravdu malinká. Na druhou stranu se nám moc líbilo, že tu umožní přímý kontakt s kozičkami, klokany, můžete do ohrádky s pštrosem atd. Spousta zvířátek ale nemá veřejný zimní výběh, takže když jsou schovaná, tak nejsou vidět.
 • Tiergarten v Senftenbergu (zatím nemáme zkušenost)
 • Promenáda v Senftenbergu s řadou atrakcí pro děti. Je tu plážička a řada příjemných kaváren. V případě špatného počasí můžete navštívit místní aquapark, podívat se do muzea, na zámek atd.
 • Cestou k Lužickým jezerům stojí za to návštěvu zoo v Drážďanech nebo Moritzburg, kde se natáčela Popelka – více i info ve speciálním článku.
Facebookmail

4 komentáře u „Lužická jezera – ráj pro cyklisty a bruslaře“

 1. Dobrý den, děkuji za úžasné a vyzkoušené trasy na brusle. Něco takového přesně hledám na příští dovolenou. Dívala jsem se na webové stránky kempu, ve kterém jste byli ubytovaní, ale nenašla jsem pro mě důležité informace. Proto prosím, jestli by bylo možné mi je poskytnout. Chtěla bych se zeptat, kolik zhruba vyjde stan a auto na den, týden (2 osoby) a také, jestli je nutná předchozí rezervace, nebo prostě člověk přijede a domluví se na místě.
  Moc děkuji

  Barbora Hejtmánková

  Odpovědět
  • Dobrý den, to jsme rádi. Napsala jsem špatně název kempu. Ač všude psali Seecamping, je to Feruen & Freizeit Geierswalde. Link je http://www.geierswaldersee.de/. Za 2 dospěláky, 2 děti do 7 let, stan a auto jsne platili 22 euro na den. Sprchy jsou v ceně. Rezervace bohužel nedělají, ake místa byla i teď v sezonech. Nejvice exponovana noc byla z patku ze soboty…

   Odpovědět

Napsat komentář