Plitvická jezera s dětmi

Nejnavštěvovanější národní park Chorvatska. Nejčastější cíl turistů mířících na Jadran. Superlativa, která určitě platí. Abyste si ale tu krásu Plitvických jezer naplno užili, nechte se inspirovat několika našimi tipy.

Nejlepší čas pro návštěvu

Národní park Plitvická jezera je otevřený celoročně. K návštěvě si můžete vybrat jakékoli roční období. Pokud to ale půjde, vyhněte se hlavní sezóně a víkendům. Chodníčky plné lidí vám úplně zkazí celkový dojem místní neposkvrněné přírody. Jaro a podzim jsou daleko lepší volbou než přeplněné léto. Zima podle fotek působí kouzelně, ale bála bych se mokrých a namrzlých chodníčků. Zvláště pak, pokud pojedete s dětmi.

Nákup lístků

Chystáte-li se do Plitvic v sezóně, určitě si kupte vstupenky on-line, ať se vyhnete frontám. Při nákupu je nutné zvolit a následně dodržet přesný čas. Pokud jsou lístky na internetu vyprodané, nebojte, šance je i přímo u vstupu do parku. Jen počítejte s možnou frontou a tím, že vás už do parku nepustí. Kapacita je omezená. Aktuální informace o počtu volných vstupů na konkrétní hodinu najdete zde.

V mimosezóně nákup on-line řešit nemusíte. Lidí je minimum a lístky bez problémů seženete u pokladny. Ve vedlejší sezóně i hodně ušetříte. V listopadu 2020 stála denní vstupenka pro dospělého 80 KN, v létě 300 KN. To představuje úsporu 800 Kč na jednom lístku!

Děti do 7 let jsou zdarma. V ceně lístku máte i jednosměrnou plavbu lodičkou po jezeře Kozjak a shuttle (panoramatický vláček) k východu. Koupit si můžete i dvoudenní zvýhodněný vstup, za nás ale úplně stačil jeden den.

Odkud vyrazit a doporučené trasy

V NP Plitvice jsou dva hlavní vstupy a od každého vede několik okruhů. Zhodnotit, co je nejkrásnější, je hodně těžké. Zatímco paní v informacích nám tvrdila, že v dolní části se nachází pouze známý vodopád Veliki Slap a nic moc dalšího tam není, nám se dolní část líbila asi daleko více než celý vršek. Ale i když půjdete s dětmi, dá se zvládnout kombinace dolní i horní části. Nám toto cca 7kilometrové kombo zabralo spolu s cestou lodičkou, přestávkami a vším tím focením asi šest hodin a Terezka to ve svých čtyřech letech ušla celé po svých.

Jednotlivé části jsou rozdělené jezerem Kozjak, po kterém jezdí lodička. V rámci vstupného s ní můžete absolvovat jednu plavbu. Zpět musíte pěšky nebo shuttlem.

Dolní okruh vás zavede k nádherným vodopádům včetně toho nejslavnějšího, vodopádu Veliki slap, kde se natáčela řada scén z Vinnetoua. Projdete se kolem jezera Kaluderovac známého jako Stříbrné jezero a uvidíte/navštívíte slavnou jeskyni z Vinnetoua s názvem Špilja Šuplraja. Cesta vede po dřevěném chodníčku a pořád je na co koukat. Více informací najdete v naší Databázi výletů nejen pro kočárky.

Horní část nabízí hned několik okruhů. My zvolili zlatou střední cestu, okruh v délce pěti kilometrů. Dovede vás ke krásným vodopádům (nejkrásnější nám přišly Malý a Velký Pršavec, Galovački buk) a velkým jezírkům. Podle množství sil se můžete projít až k přístavišti nebo využít shuttle na cestu zpět. Více o naší horní trase najdete zde.

Vedle těchto tras si můžete projít i vyhlídkové části, ale s dětmi už je to na zvážení, jak z pohledu vzdálenosti, tak převýšení.

Plitvická jezera s dětmi

Po celém areálu národního parku vedou dřevěné chodníčky. Na kočárek to ale není. Je tu hodně schůdků, budete se s ním trápit. Pokud máte malé děti, vezměte raději nosítko. Na schodech pozor, místní chodníčky už něco pamatují, mezi jednotlivými prkny jsou často škvíry, o které dětská nožička snadno zakopne. Schody občas splývají a mohou překvapit. Pozor na pády do vody. Náhradní oblečení raději s sebou.

Teplota

I přesto, že bude na pobřeží počasí na tílko, do Plitvic si přibalte minimálně jednu vrstvu navíc. Hodně částí je ve stínu a dýchne na vás chlad. Na lodičce profukuje.

Ubytování a občerstvení

I přesto, že na prohlídku za nás stačí jeden den, je dobré někde v okolí vstupních bran přespat, abyste mohli vyrazit opravdu brzy ráno. Možností je celá řada. My si našli přes Booking poměrně hezké punkové ubytování na Ex Farm Stay Kuča za Odmor. V mimosezóně stál celý baráček pro 5 dospělých osob a 2 děti 800 Kč. Co se týče občerstvení, těch tu také najdete celou řadu. A to i u obou vstupů a uvnitř parku.

Více informací na stránkách NP Plitvická jezera.

Další tipy na cestování s dětmi, kolo s dětmi, turistiku s dětmi, vanlife, nomádství na cestách atd. najdete v naší knížce Akční rodiče od A do Z, která je k dispozici v tištěné i elektronické verzi.

This slideshow requires JavaScript.

Facebookmail

3 komentáře u „Plitvická jezera s dětmi“

Napsat komentář