Aktivní dovolená v Chorvatsku – tipy, co navštívit

Tipy na výlety v Chorvatsku, zajímavé destinace pro akční nadšence, rodiče i děti. Inspirace na treky v horách, tipy na pěkná městečka s historickou atmosférou, sjíždění řek i vodní radovánky.

Chorvatsko má tu výhodu, že celé pobřeží lemují krásné hory a kdekoli zastavíte, můžete si užívat mořských radovánek, infrastruktury, ale i horských výšlapů. Ve vnitrozemí pak najdete další pěkné kopečky a hory, řadu vodopádů, čistých řek volající na nadšené vodáky. Ostrovy nabízí specické klima i přírodu. Nudit se tu nebudete, co je rok dlouhý. Níže najdete tipy na místa, která jsme s našimi dětmi navštívili. U většiny z nich jsou prokliky do naší databáze výletů, kde najdete k výletům podrobnější informace včetně trasy, možnosti stáhnutí GPX souboru, tipů na zajímavosti pro cestě, specifika pro kočárky, tipy na místa, kde si odpočinout, kde se najíst. Tipů je tu spousty, každý si vybere – čtěte a prohlížejte fotky až do konce 🙂

Doporučuji přečíst i článek Aktvní dovolená v Chorvatsku, který obsahuje tipy, co si do Chorvatska zabalit, na co dát pozor atd. A pokud byste se chtěli inspirovat našimi tipy, jak přežít ale i si na maximum užít aktivní dovolenou, doporučujeme naši knížku Akční rodiče od A do Z 🙂 A abyste na tu skvělou dovolenou v Chorvatsku nikdy nezapomněli, vyzkoušejte naši Kroniku zážitků – opravdu jednoduchou online aplikaci na uchovávání vzpomínek. Je to snadný a rychlý způsob, jak nikdy nezapomenout – ideální pro akční rodiče, kteří nemají času nazbyt, ale chtějí jednou dětem ukázat, co s nimi zažili 🙂 Více zde.

Národní park Plitvická jezera

 • Turisticky nejznámější destinace z celého Chorvatska. Mrknětete na náš souhrnný článek s tipy, jaký okruh zvolit, jak funguje vstupné, jak si užít Plitvická jezera s dětmi: Plitvická jezera s dětmi.
 • Nedaleko Plitvických jezer se nachází městečko Slunj Rastoke – malé historické městečko ležící na říčce Slunjčice, která tu vytváří řadu malebných vodopádků a poté se vlévá do Korany. Voda příjemně hučí ze všech stran, stále je na co koukat. Budete-li mít při cestě do Chorvatska čas, zastavte se tu na procházku, je to hned u hlavní silnice. Více o trase najdete zde.

This slideshow requires JavaScript.

NP Severní Velebit

 • Moc pěkným výletem je výstup na Veliki Zavižan (1676 m n.m.) v kombinací s nedalekou „botanickou zahradou“.
 • Dobrodružství nabízí 2denní trek po jednom z nejkrásnějších horských chodníčků Premužic trail s přespáním v útulně Rossijevo. Tento výlet zvládnou i malé děti a věřte, že výhledy jako tady, jen tak někde nenajdete.
 • Za návštěvu stojí i Crnopac – v okrajové části Velebit si užijete úžasné Bielle skaly, (prý) nádhernou ferratu Malého prince (Staza Mali Princ), můžete vystoupat na vrchol Crnopac, ze kterého jsou báječné výhledy a v případě zájmu přespat v romantické útulně Planiarsko skloniště Crnopac. Doporučujeme – více info ve speciálním článku Noc v útulně Crnopac a okolí.
 • Fjord Zavratnica – krásné místo na chorvatském pobřeží hned pod vrcholky Severního Velebitu. Výlet, který zvládnou malé děti i rodiče s kočárkem. Užijete si pěkné výhledy i koupání na zapadlé plážičce. Potápěči se tu mohou potopit ke starému tanku z války. Pro ostatní se nad fjordem tyčí hrad, odkud jsou krásné výhledy do okolí. Více informací o celé trase najdete v naší databázi výletů.

This slideshow requires JavaScript.

NP Paklenica

Místo, které prý musí navštívit každý turista cestující do Chorvatska. Možná právě proto pro nás byla tak trošku zklamáním. A to jsme nešli po hlavní trase podél potůčku, ale zamířili na hřeben vedoucí od Aniča Kuk přes Jurline. Více informací o konkrétních možnostech výletů najdete v naší Databázi výletů.

This slideshow requires JavaScript.

Velebit

 • Šugarská Duliba – dvoudenní trek k té nejkrásnější útulně, ve které jsme kdy spali. Více informací o jednotlivých přístupových trasách najdete v naší databázi výletů. Variantou je i několikadenní hřebenovka s přespáním v dalších útulnách.
 • Tulove Grede – krásný výlet po stopách Vinnetoua, který nabízí daleko lepší výhledy než profláklá Paklenica. Zadarmo, bez turistů, se skalkami z Mayovek jako na dlani. Výlet, který zvládnou i děti. Nádhera! A k tomu všemu dechberoucí příjezdová cesta plná nádherných výhledů. Více info v naší Databázi výletů.
 • Crnopac – hodně okrajová část pohoří Velebit, ale nádherná. Místní ferrata Malého prince prý nemá konkurenci. Je to prý pohádka, nádhera. My jsme si na ferratu s dětmi netroufli, ale vyšli jsme si k útulně Crnopac, kde jsme přespávali jednu noc. Moc doporučujeme.
 • Výlet za medvědy – Záchranná stanice pro medvědy s nepříjemným osudem, nejčastěji postižené srážkou s autem. Moc pěkné místo přímo v horách. Dá se tu udělat příjemná procházka. K návštěvě doporučujeme ráno nebo podvečer. Kolem oběda všechny medvídci spali. Více informací na webových stránkách Bear Refuge Kuterevo, místo v mapě je zde.
 • Vyhlídka Velebitská Degenia – poutní místo a vyhlídka Velebitská Degenia, kde je restaurace, obchůdek s ochutnávkou pálenek a dětské hřiště.
 • Výlety kolem Baške Oštarije, městečka, které se nachází ve střední části pohoří Velebit. Parádní skály, výhledy. Bez lidí, bez vstupného a opět s úžasnými výhledy. Tohle místo nás uchvátilo. Více informací najdete v článku „V Chorvatsku do hor – zkuste oblast Baške Oštarije
 • Jeskyně Špilja Siničic – máte-li rádi dobrodružství a neturistická místa, zavítejte do jeskyně Špilja Siničic. Jeskyně není extra velká, cca 200 metrů. Ale je volně přístupná, bez vstupného. Byli jsme tu úplně sami a pro holky to byl skvělý zážitek. Co se týče teploty, my měli dlouhý rukáv, holky mikinu a kalhoty. Hodí se uzavřené boty. Nedaleko jeskyně je pěkná zřícenina hradu Sokolac, odkud je pěkný výhled do okolní krajiny.

This slideshow requires JavaScript.

Národní park Krka

 • Skradinski Buk – výlet z moc pěkného městečka Skradin. V listopadu tady nebyla ani noha, ale parkoviště napovídala, že v létě tu je rušno. Od parkoviště můžete pokračovat pěšky (viz tato trasa) nebo jet lodičkou, která je součástí vstupného. Přímo v parku na vás čeká cca 2kilometrový okruh kolem největšího vodopádu Skradinski Buk. Trasu najdete v naší Databázi výletů nejen pro kočárky.
 • Roški Slap – pěkná procházka plná malých vodopádků a peřejek v horní části toku řeky Krka. Více informací zde.
 • Vyhlídky na vodopád Manojlovač – místo v NP Krka, kde si užijete výhledy bez davů lidí. Detaily výletu najdete zde.
 • Kaňon řeky Čikola, která se do Krky vlévá. My si tu dali 2 výlety – výlet po vyhlídkách (je možná i ferrata) a super trasu k hradu Ključica. Opět místo s minimem turistů a pěknými výhledy.

This slideshow requires JavaScript.

NP Biokovo

Nádherný národní park rozkládající se na hned nad dalmátským pobřežím.  V rámci zpoplatněného vstupu můžete vyjet dalmátskou magistrálou na druhý nejvyšší bod Chorvatska Sveti Jure. Zajímavostí je i místní Skywalk – skleněný chodníček ve výšce 1300 metrů. Mrkněte na naše krátké video. Silnička je ale uzoučká a zejména v sezóně to je trošku výzva – zejména, když je potřeba uhnout protijedoucímu autu. V létě očekávejte davy lidí, fronty u vstupu na několik hodin. V rámci NP můžete podniknout řadu výletů, my si vyšli na parádní kopeček Vošac, ze kterého jsou prý ty nejkrásnější výhledy na okolí..
V pohoří Biokovo najdete i místa bez vstupného a davů turistů. Nám se líbila procházka z veseničky Kozina (více zde). Netradiční horský výšlap nabízí Napoleonova cesta z Brely.

This slideshow requires JavaScript.

Pohoří Kozjak

Méně známé a méně vysoké pohoří tyčící se nad městečky Trogir, Kaštela a Split. Vybrat si tu můžete z jednoduchých i ferratových tras. Podniknout můžete jednodenní výlety i několikadenní hřebenovku s přespáním v útulnách.

 • Sveti Ivan Biranj – jednoduchá trasa po hřebenu s parádními výhledy. Více informací opět v naší databázi výletů.
 • Orlovo Gnijezdo – originální přístřešek, ve kterém můžete i přespat, hned na hraně sklály Koludra. Krásné místo vhodné i k punkovému přespání. Stojí ale i pouze za návštěvu jako cíl jednodenního výletu. Více informací zde.

This slideshow requires JavaScript.

Přírodní park Vransko jezero

Místo, které je často turisty opomíjené, ale je to škoda. Jezero je jednak skvělým místem pro pozorování ptactva z různých dřevěných rozhleden, ale také lokalitou s trošku jinou přírodou a nádhernými výhledy na NP Kornatti. Místní netradiční atmosféru a klid si můžete užívat hned z několika míst. Buď přímo od jezera, kde vedou dřevěné chodníčky (vstup nedaleko města Biograd na Moru). Moc pěkný je i výlet k orlovi hlídajícímu kopec …. A úplně nejvíce se nám líbilo z místa Kamenjak, odkud jsou opravdu parádní výhledy a to kamenité prostředí stojí za návštěvu.

This slideshow requires JavaScript.

Velika Kapela – Klek (1182 m n.m.)

Pohoří na severu Chorvatska motivující k řadě zajímavých horských výletů. Nám bohužel nepřálo počasí a nakonec zde podnikli pouze výlet na vrchol Klek.

This slideshow requires JavaScript.

Oštrica

Poloostrov nedaleko městečka Šibeník. Místo se známou majestátní hradbou, krásnými výhledy na pobřeží i ostrovy. Když budete mít štěstí a budete (na rozdíl od našich dětí) potichu, uvidíte i muflony. Vrchol polostrova, Oštrica, se svými 94 mn.m. je dosažitelný i pro nejmenší turisty. Na stromech roste slaďounké ovoce planika (místní nám poradili, co trhat, a zároveň upozornili, že by se mělo denně sníst jen 50 g, tak to raději nepřeháníme a bude marmeláda). I tento parádní výlet najdete v naší databázi výletů: https://vylety.akcnirodice.cz/…/ostrica—dominanta….

This slideshow requires JavaScript.

Imotski

Prapůvodně 2 jeskyně pod povrchem, u kterých se propadl strop. Dnes dvě jezera – Modro, ke kterému se dá dojít, a Črveno, na které se můžete dívat pouze z výšky z nedaleké vyhlídky. Místo, které stojí za návštěvu, ale ideálně ve vedlejší sezóně nebo alespoň ve všední den. Více informací zde.

This slideshow requires JavaScript.

Chorvatské řeky

Nádherné tyrkysové řeky lákající vodáky, ale i milovníky romantických vodopádků či horaly, kteří se rádi vydají na výlet do skal formujících nádherné kaňony.

 • Řeka Gacka – Křišťálově čistá a pohodová říčka, na které si užijete parádního klidu, uvidíte spoustu ryb. Pohodový vodácký zážitek, bájo výhled. Zajímavostí je, že má řeka 61 km, ale pouze 20 km vede nad zemí (od místa Sinac do městečka Otočac).

This slideshow requires JavaScript.

 • Řeka Zrmanja – Slavná řeka z Vinnetoua, která určitě stojí za vidění. V každé části je úplně jiná. Pramení v pěkném, minimálně navštěvovaném kaňonu, kde se dá udělat pěkný krátký výlet. Pak získává na síle a stává se z ní říčka s krásnými vodopády. Toto je zajímavá pasáž pro vodáky, ale pro milovníky klidného koupání a odpočinku u vodopádů. A následně se Zrmanja mění na řeku se širokým korytem protékající hlubokým kaňonem, kde Old Shatterhand soupeřil na děravé kánoi s Inču-čunou (místo známé jako Vinnetou Publo). Více v článku na blogu „Slavná řeka z Vinnetoua – Zrmanja, všechny výlety pak najdete v naší databázi výletů.

This slideshow requires JavaScript.

 • Řeka Cetina – další krásná řeka, která po celém svém toku nabízí řadu dobrodružství.
  • Pramen Cetiny – více než 100 metrů hluboké jezírko se stálou teplotou mezi 4 a 8°C. Nádherné místo, pro otužilce i na koupání. V okolí si můžete vyrazit i na výlet po okolí, které v mnohém připomíná opuštěné Sudety. Pro zkušené horaly se tu nabízí i výstup na nejvyšší vrchol Chorvatska, Dinaru (1831 m n.m.). Více informací zde.
  • Výhledy na kaňon Cetiny nedaleko města Omiš – Vyškrábete se na místa, kde byste nečekali žádnou cestu. A přeci tam je. Výlet není dlouhý, ale převýšení si tu trošku užijete. Odměnou vám ale budou parádní výhledy. Více informací najdete v databázi výletů.
  • Pohodový výlet podél řeky, koupání, les nedaleko Omiše – více informací zde.

This slideshow requires JavaScript.

Ostrovy:

 • Murter – malinkatý ale moc pěkný ostrůvek s malebnými uličkami a domečky, který nabízí i (na Chorvatsko netypické) koupání u písečné pláže. Na Murteru nás nadchnul výlet na místní nejvyšší horu Raduč s 310 metrů dlouhým vojenským tunelem – skvělý zážitek. Více zde. Výhodou ostrova je to, že sem vede most a nemusíte jet trajektem.4

This slideshow requires JavaScript.

 • Ostrov Brač – velmi oblíbený a v sezóně nejspíše velmi turisticky navštěvovaný ostrov. Na jaře jsme si to tu ale opravdu užili a moc se nám tu líbilo.
  • Pláž Zlatni Rat prý patří mezi jednu z TOP10 nejkrásnějších pláží na světě. Jde o přírodou vytvořený zub na ostrově Brač, který neustále mění svůj tvar i velikost. Můžete užívat netradičních vln, hledat nádherné kamínky. Třeba najdete (jako my) i slavný lucky stone. K pláži vede parádní cyklostezka z města Boll, na které najdete řadu dětských hřišť, restaurace a hlavně příjemný stín. Více zde.
  • Vidova Gora (778 m n.m.) – nejvyšší vrchol ostrova Brač a také všech jadranských ostrovů. Na vrchol je možné dojít z krásného přímořského městečka Boll. Alternativou je vyjet až k vrcholu atuem a až tam si dát pěkný okruh po hřebenu – více v databázi výletů. Paráda s malou dávkou úsilí.
  • Dračí jeskyně (Zmajeva špilja) – výlet s moc pěkným cílem i parádními výhledy. Čeká n a vás jeskyně, do které kdysi jeden mnich utíkající a schovávající se před Turky vytesal do zdí různé ornamenty včetně pěkného draka. Více o výletu zde.
  • Horský klášter Pustinja Blaca – trasa s netradičním cílem a moc pěknou přírodou.

This slideshow requires JavaScript.

Města, která nás oslovila

 • Trogir – historický přístav se skvělou atmosférou.
 • Šibenik – moc pěkné historické městečko, hlavně po setmění.
 • Zadar – Mořské varhany, Pozdrav Slunci

Většinu zmíněných výletů najdete v naší databázi výletů, která je vám k dispozici kdykoli a kdekoli zdarma. Krom výletů z Chorvatska zde najdete výlety z 10 zemí Evropy, primárně z České republiky. A již brzy se můžete těšit na novou funkci, díky které si budete moci ke každému výletu vygenerovat vzpomínkový list do Kroniky výletů. Vše půjde udělat i zpětně, řadu informací za vás připravíme, na vás bude jen zdokumentovat nejlepší hlášky a vzpomínky. Těšte se!

A pokud byste si chtěli přečíst i nějaké praktické tipy, jak se připravit na akční dovolenou s dětmi kdykoli a kdekoli, jak se rychle a snadno zabalit, jak ušetřit na cestách atd. atd. mrkněte na naši knížku Akční rodiče od A do Z. Její koupí podpoříte i náš blog 🙂

Kniha Akční rodiče od A do Z – objednávejte

 

Facebookmail

3 komentáře u „Aktivní dovolená v Chorvatsku – tipy, co navštívit“

Napsat komentář