Na cestách jako doma v postýlce

Jak si poradit se spaním na dovolené? Dětské postýlky, spacáčky a další rady, co pomáhá navodit pocit bezpečí, klidu a tím kvalitní spánek.

Však to znáte (i když já už ani moc ne) – když se vyspíte do růžova, všechno je hned veselejší. A u dětí to platí ještě víc než u dospělých. A jak tomu napomoci na cestách? Jak si nepokazit naučené rituály, jak přispět tomu, aby se vám na dovolené nebudili mrzouti?

Úplně nejjednodušší cestou je učit děti na spánek v jiném prostředí od malička. Zvyknou si usnout kdekoli a nebude jim to dělat problém. Ale není to samozřejmě nutnost, vyrazit na cesty se dá i bez toho. A třeba vám ke spokojenému dětskému spánku pomůže i některý z těchto tipů:

 1. Dodržujte i na cestách rituály, na které jste před spaním zvyklí doma. Pravidelně doma děti chodí do vaničky, pak jim pustíte Včelí medvídky a pak jdou spát. Udělejte to tak i na cestách.
 2. Dávejte spát děti v podobnou dobu.
 3. Nepodceňujte spánek během dne. Děti jsou na cestách plné zážitků a potřebují prostor si je průběžně ukládat, odpočinout si. Ideálně pravidelně a v podobnou dobu.
 4. Zabalte dětem hajánka / hračku, se kterou spinkají. Pokud pojedete autem, přibalte i jejich oblíbený polštářek.
 5. Máte-li možnost volby, dejte přednost vícepokojovým ubytováním. Vy budete mít prostor pro sebe a dítko klid. Pokud cestujete s cestovní postýlkou, bude vám stačit oddělená chodbička / větší koupelna.
 6. Zeptejte se na možnost dětské postýlky přímo v místě vašeho ubytování. Ušetříte dost místa v kufru.
 7. Pokud necháte spát děti na velké posteli, poctivě zajistěte, aby nespadly – tím, jak mají hodně zážitků, mnohem více cestují.
 8. Pokud hodně cestujete, všema deseti doporučujeme dětské spací pytle. Děti si na ně musí zvyknout, ale pokud se to podaří, ušetří vám to na cestách spoustu starostí. Existuje řada typů, střihů a materiálů. Vybrat si můžete ze spousty značek. My nakonec zvolili bambusový model od ErgoPouch, který má hned několik výhod. Děti se v něm ani ve vysokých teplotách nezpotí. Když je chladněji, stačí přioblíknout mikču, nákrčník nebo slabou čepičku. Vaky jsou dole rozšířené a nastavené elastickým materiálem, takže i děti, které nemají rády peřinky, jsou v něm spokojené a mohou si nožičkama kopat na všechny strany.
 9. Malá miminka můžete nechat spinkat ve vložné tašce z kočárku. Nikam nespadnou, cítí se být „ve svém“, nemusíte řešit hygienu apod.
 10. Ve stanu si vystačíte s „matrací“ z cestovní postýlky. Místo spacáku zabalte fusak z kočárku, pro tropické noci spací vak. Pro miminka je opět super vložná taška z kočárku. Cestovní postýlka je zbytečná. Máte-li starší děti, zvažte vícekomorový stan, pořiďte dětem první spacáček a samonafukovací karimatku.

Ani jeden z těchto tipů vám nepomůže stoprocentně zajistit příjemný ničím nerušený spánek pro celou rodinu. Když děti něco bolí, nebo trápí, nic s tím neuděláte. Ale můžete alespoň přispět k tomu, aby se i na cestách cítily „ve svém“, a tím v bezpečí, a byly více v klidu. Tak dobrou 😉

This slideshow requires JavaScript.

 

Facebookmail

7 komentářů u „Na cestách jako doma v postýlce“

 1. Oživím po pár letech tuhle diskuzi. S dcerou jsme občas vyráželi od mala, ale na kratší výlety. Ve dvou letech jsme jí vytáhli na 3-týdenní roadtrip, protože proč ne. Spaní ve stanu na nafukovací matraci. Prvních pár dní to bylo těžkých, malá plakala že chce postýlku. Málem jsme to otočili… málem. Po pár dnech jsme jí to konečně vysvětlili. Doteď si pamatuju jak po naší diskuzi přišla ke stanu. „Pokyka??“ „Jo, tohle je teď naše postýlka, je to úplně v pořádku“ „Pokyka!“, načež se zavýsknutím zaplula do stanu, a od té doby žádný problém.

  Jasně, malá v noci rotuje jak dynamo a porůznu se nám pokouší nacpat nožičky ve spacáku do ucha, nosu, předsíňky, stropu a tak, ale aspoň to člověka motivuje aby neponocoval.

  Odpovědět
  • Stan, spacáčky … bezesporu ano. Naše děti stanování a spacápky také milují. Ač je uprostřed noci hledám po stanu, protože cestují, kde můžou ?Jen tak dál ?

   Odpovědět

Napsat komentář