Dobrodružné Českosaské Švýcarsko

Inspirace na dovču plnou zážitků – třeba hned teď v květnu?

O Velikonocích jsme zavítali do našeho rodného kraje – do Českosaského Švýcarska. A musím se přiznat, že jsme úplně zapomněli, jak je to tam krásné. Je pravdou, že už dávno to pro své unikátní zážitky není kraj, kde během dne nenarazíte na jediného turistu. Rodiny s dětmi, milovníky přírody, horolezectví, ale i zážitkové turistiky se to tu jen hemží. A to jak na české, tak německé straně. Nicméně teď, když je před sezónou, si to tu můžete náramně užít a na mnoha místech si vychutnat i klid, zpívání ptáků a úžasné výhledy.

Českosaské Švýcarsko je známé především pro své dechberoucí skalní útvary, stolové hory, „prolejzačky“ mezi skalami, jeskyňky a nespočty žebříků a schodů, ze kterých vás budou pěkně bolet nohy 🙂 Každá procházka je okořeněná řadou zážitků, na které jen tak někde nenarazíte. S tím ale souvisí i omezení v bezbariérovosti mnoha tras – chcete-li se dostat na nejkrásnější místa, kočárky, kola a odrážedla nechte v ideálním případě raději doma. Naopak máte-li malá miminka, nezapomeňte šátek nebo nosítko.

Startovat můžete v řadě míst od Hřenska, přes Jetřichovice, Meznou, německou Schmilku nebo například Bad Schandau. My se vydali sem:

Malerweg a úžasné vyhlídky na okolní skalní velikány

 • Příjemný celodenní výlet s krásnými výhledy a zážitkovými žebříčky
 • 11,2 km
 • Podrobnosti o výletu a řadu fotek najdete v naší databázi výletů.

Pravčická brána

 • Dominanta české strany národního parku, která oprávněně patří k top výletům, které zde můžete podniknout.
 • 7 km
 • Podrobnosti o výletu a fotky najdete v naší databázi výletů.

Na lodičkách soutěskami u Hřenska

 • Nenáročný výlet krásnou přírodou, při kterém se svezete i na lodičkách. Horní úsek z Mezné je letos od 1.4. opět otevřen veřejnosti.
 • 7,2 km
 • Podrobnosti o výletu a fotky najdete v naší databázi výletů.

Kde si odpočinout, kde se najíst?

V lesích narazíte na řadu altánků s příjemným posezením, lavičky a vyhlídky. Restaurace přímo v centru národního parku jsou ale spíše výjimkou. U Pravčické brány je restaurace (ale až poté, co zaplatíte vstupné na vyhlídky). U Edmundovy soutěsky je bufík a možnost opečení špekáčků. Řada restaurací je pak ve všech místních vesničkách. Nám se hodně líbilo na německé straně v restauraci Schrammsteinbaude. Mají tu dětský koutek, dětksou židličku, přebalovací pult, venkovní zahrádku a pochutnali jsme si na skvělém vývaru z divočáka.

Ubytování

Najít ubytování nebyl problém – ráno jsem obvolala pár ubytovacích zařízení a odpoledne už jsme vyráželi na cestu. Nakonec jsme skončili přímo v Hřensku v Penzionu U Křiváků – pěkné a prostorné apartmány za rozumnou cenu.

Tipy a triky

 • Na většině míst na české i německé straně národního parku jsou velké problémy s parkováním. Na druhou stranu tu poměrně dobře funguje autobusová doprava, díky které můžete nechat auto v místě ubytování a poté se dopravit na místo startu a do cíle autobusem. Tuto možnost hodně doporučujeme.
 • Pokud máte možnost volby, zvolte termín mimo hlavní prázdniny – užijete si to tu mnohem více než během exponovaných dnů.

Další tipy a triky na zážitky s vašimi malými turisty můžete najít v naší nové knížce Akční rodiče od A do Z. Moc nám pomůže, když si ji objednáte již nyní v předprodeji, abychom pokryli alespoň nějaké náklady na grafiku a tisk.

Knížka, kterou musíte před létem mít :)
Akční rodiče od A do Z

 

Facebookmail

Napsat komentář