S dětmi na Sněžku – je to bezpečné?

Už v době těhotenství jsem slýchala, že jsem blázen, že plavu, že se škrábu po kopcích, že běhám. Nic ale (zatím) nerozpoutalo takovou diskuzi, jako náš víkendový výlet na Sněžku. Nadmořská výška, nepřízeň počasí a nízké teploty. Opravdu jsme tak nezodpovědní rodiče, kteří vzali malou Terezku na Sněžku už v jejích dvou měsících?

Každé hory ve mně vyvolávají respekt a nezáleží na tom, jestli trajdáme po Himalájích, Tatrách nebo Krkonoších.  Vedle toho nám jeden náš himalájský kamarád vryl hluboko do paměti myšlenku, že na každou horu se můžeme vždycky vrátit, kdežto život máme jenom jeden a jsou momenty, kdy je lepší se otočit a jít zpět do údolí. I s tímhle vším, ale mohu jako hooodně starostlivá máma říct, že výstup na Sněžku opravdu není taková tragédie, jak si řada lidí myslí. Jen je zapotřebí adekvátní vybavení, příprava, zdravý rozum a pokora. A s dětmi obzvláště.

Nadmořská výška
Často diskutovaným tématem nejen z pohledu dětí je nadmořská výška. Z tohoto pohledu je naše nejvyšší hora ve skutečnosti docela trpaslík. Obecně totiž platí, že cokoli pod 2000m n.m. je pro zdravé děti do 2 let bezpečné. Děti do 7 let by měly s dobrou přípravou zvládnout nadmořskou výšku do 3000 m n.m. V rámci jednoho dne by zároveň neměly nastoupat více než tisíc výškových metrů.  Každých 300 – 500 nastoupených metrů se doporučuje dítě nakrmit, jelikož si při polykání automaticky vyrovnává vnitřní tlak. Paradoxně největší problémy dětem proto tropí lanovky, jelikož během krátké chvíle musí překonat velký výškový rozdíl. Pěší turistika je tak vlastně mnohem bezpečnější. Jen je potřeba dodržovat potřebná pravidla, stoupat postupně, být pozorný k reakcím dítěte a pravidelně pít. Informace jsem si vypůjčila mimo jiné z tohoto pěkného shrnujícího článku (mrkněte i na další zajímavosti).

Počasí
Ideálních dní, kdy je teplota kolem dvaceti stupňů, nefouká, nesněží a sluníčko nepůsobí úpal a nespaluje obličeje, je jen pár za rok. To ale přeci neznamená, že po zbytek roku budeme sedět za pecí. Zvláště pak když dnes existuje široká paleta oblečení a kosmetiky, která nás i naše děti udržuje jako v bavlnce. Ukazuje-li tedy teploměr mínusové teploty, je dobré zvážit kukličky, nákrčníky přes pusinky, zkrátit procházky nebo vhodně naplánovat přestávky. U malých dětí nošených v šátku s úvazem s vnitřní přední kapsou řeší ochranu dětí vrstva šátku a teplo od rodičů, které vzduch ohřívají. Teď na podzim je na Sněžce kolem nuly, což se dá s dobrým oblečením v kombinaci s přestávkami v pohodě zvládnout.

Mé osobní tipy a triky:

 • Prevence je základ aneb venku za každého počasí. Zpestřete si každý den alespoň krátkou procházkou. My s Terezkou vyrážíme každý den minimálně na hodinu ven, a to za každého počasí. Podle počasí jen střídáme kočárek a šátek, aby si Terka zvykla na obojí a při výletech v přírodě se cítila pohodlně a dobře.
 • Žádný spěch. Dříve jsme zvládli Sněžku jako jednodenní výlet z Prahy a zpět. S mimčem je ale lepší cestu rozfázovat do několika dní a to z hlediska náročnosti cestování i ergonomie. Kojenci a batolata by neměli trávit příliš mnoho času vsedě. Proto je dobré kombinovat den přesunu v autosedačce jen s výletem v kočárku a na výšlap v šátku si vyhradit samostatný den. V pátek jsme tedy vyrazili do Krkonoš, prošli se k naší chatě v Obřím dole a dali si krátkou aklimatizační procházku do Modrého dolu. V sobotu výstup na Sněžku a v neděli pak jen pouštění draka na čerstvém vzduchu, krátká procházka zpět do Pece pod Sněžkou a cesta zpět do Prahy.
 • Dobré oblečení je základ, ale neznamená to dítko nabalit jak na Severní pól. Volba správného outfitu, zejména v chladnějším počasí, patří k nejdůležitějším faktorům. Neznamená to ale mimčo uvařit. Nemělo by být zpocené. Pro správnou volbu potřebných vrstev pomůže právě aklimatizační procházka den předem. Každopádně v sobotu byl na Sněžce mínus jeden stupeň a v kombinaci s šátkem a částečně zapnutou zimní bundou taťky Terezce stačilo bodýčko s dlouhým rukávem, punčošky a zimní kombinézka s kapucí. Na hlavičku čepička a na krk nákrčník. V průběhu dne jsme pak přidali ještě teplé ponožky.
 • Pozor na obličej. Malé dítko se schová do šátku a případně pod bundu, díky čemuž je celé chráněné a studený vzduch se ohřívá díky šátku a teplíčku od rodičů. U starších dětí je potřeba myslet na ochranu obličeje – nákrčníky, kukličky, dobré krémy.
 • Náhradní oblečky sebou. Pro případy nehod při přebalování nebo propocení, je dobré mít sebou náhradní bodýčko a punčocháčky, případně další vrstvu na zahřátí.
 • Aternativy aneb i cesta je cíl. Nikdy není ostuda se vrátit zpět a vrchol nechat na jindy. Vždy je dobré mít v záloze plán B pro případ špatného počasí nebo jakýchkoli jiných problémů. My vycházeli z Boudy v Obřím dole. Pro cestu zpět jsme zvažovali v nejhorším případě lanovku, v lepším případě cestu přes Růžohorky a v ideálním stavu okruh přes Luční boudu, Výrovku a Richterovy boudy. Protože Terezka byla spokojená, nepršelo a my měli dost sil, okruh byl skvělou volbou a užili jsme si krásný výlet.
 • Výlet je potřeba přizpůsobit dětem. Pravidelné pauzy a respektování základních potřeb jsou hlavním předpokladem spokojeného miminka a potažmo i rodičů. Při strmém stoupání je třeba pamatovat na to, abychom dítě každých 300 – 500 výškových metrů nakojili kvůli vyrovnání tlaku. Krkonoše jsou v tomto skvělé a nabízí řadu možností, kde si dát pauzičku. Během výletu jsme Terezku dvakrát vyndali z šátku, aby si protáhla tělíčko, dostala nabaštit a přebalili jsme ji do sucha. Osvědčila se nám lehká měkoučká deka, na kterou jsme ji mohli na stolečku rozložit.
 • Selský rozum a emaptie. Je třeba být pozorný k tomu, jak se dítko cítí. Pokud se usmívá a vzteká pouze při standardních aktivitách typu nasazování čepice, je všechno v nejlepším pořádku a nemusíte se bát. Pokud nezvykle pláče, je třeba se zamyslet a zvážit cestu zpět.
 • Pečujte o sebe – plánujte s rozmyslem (dítko odpočívá, vy se dřete), pořádně se oblékněte (díky šátku vám bude chladněji), vezměte si hůlky a šetřete své klouby a nezapomeňte energii sbalenou  na cesty.

A proč vlastně s kojencem vyrážet na výlety, když z toho podle mnohých ještě nic nemá?

 • To, že se houpe v šátku a cítí srdíčko rodičů, dělá děti spokojené a šťastné.
 • Čerstvý vzduch nikdy nikomu neublížil, naopak.
 • Podpora dobré imunity  se bude v zimě určitě hodit.
 • Pravidelné výlety do přírody vytváří již od malička pozitivní vztah k výletům a přírodě.
 • Nejlepší rodiče jsou šťastní rodiče a k tomu společné výlety v přírodě rozhodně pomáhají.
 • Jednou bude mít vaše dítko atraktivnější vzpomínky než jen fotky z s chrastítkem v postýlce.

Naše trasa: https://mapy.cz/s/1bmWI.

Možnosti na pauzu a kojení: Slaski dom, Poštovna nebo Bistro u lanovky na Sněžce (Bistro je méně plné a vzdušnější než Poštovna), Luční bouda, Výrovka nebo Richterovy boudy.

Nejsme lékaři ani odborníci a nic z tipů výše nemáme potvrzené žádnou odbornou studií, nicméně na základě našich zkušeností a selského rozumu máme větší strach z návštěvy nákupních center nebo dětských koutků než výletů do přírody 🙂

Facebookmail

7 komentářů u „S dětmi na Sněžku – je to bezpečné?“

 1. Zdravím vás,
  náhodou jsem narazila na váš blog. Dítě ještě nemáme ani nejsem těhotná 🙂 Ale právě nedávno jsme si říkali, že – až pro nás nastane ta doba – tak bychom chtěli zkusit trochu vybočit z toho mainstreamu „mám dítě, tak nikam nemůžu“. Samozřejmě chápu, že to může být individuální, že s některými mimi to třeba opravdu nejde…
  Každopádně váš blog a vaše příběhy jsou velkou inspirací a doufám, že jednoho dne se taky třeba vydáme na Sněžku 🙂
  Ať se vám daří!

  Odpovědět
  • Dobrý den Antonie,

   mnohokrát děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Moc potěšila a budeme rádi, když zůstanete naší čtenářkou i nadále a do budoucna se od Vás dočkáme i nějakých pěkných příspěvků o akčních výletech s dětmi 😉 Když budete mít chuť a vůli, určitě se Vám to povede.

   Mějte se krásně,

   Martina

   Odpovědět
 2. Dobry den, procitam vas blog o vystupu na Snezku – chystame se s rocnim prckem. Na fotkach vidim, ze jste meli kocarek gesslein – take mame tento kocar; chtela jsem se zeptat, jak jste s nim zvladli teren? Planujeme jej vzit s sebou az nahoru, mala v nositku neni moc spokojena bohuzel. Dekuji za sdileni zkusenosti.

  Odpovědět

Napsat komentář