Vodácký víkend na Divoké a Tiché Orlici

Dva dvouletí špunti, jedno půlroční mimčo a já v sedmém měsíci těhotenství – v noci ve stanu a přes den na lodi. Na první pohled šílenost. Ve skutečnosti nevšední zážitek – pro malé prcky i pro nás všechny ostatní.

Když manžel přišel s nabídkou na vodácký víkend, říkala jsem si, že se zbláznil. Normálně se vody bojím a ještě s tím pupkem. Nikdy ale neříkej nikdy, zvláště pak když to se mnou ten rošťák tak dobře umí. S výrazem, že se není čeho bát, na mě nijak netlačí, ale zároveň probouzí mou zvědavost a touhu pro dobrodružství.

Mno, jak to asi dopadlo?!? Po pár dnech už balím poslední kraťasy, do kterých se ještě dokážu nasoukat, plavky a opalovací krém a vyrážíme směr Týniště nad Orlicí. V kempu umístěném hned u vody vládne skvělá vodácká atmosféra, součástí areálu je půjčovna lodí a vodáckého vybavení, hospoda, dá se tu rozdělat oheň a je tu nespočet příležitostí pro malé raubíře (pískoviště, prolízačky apod.). Jen místní kuchyně nabízející smažák, langoše, hranolky, steak v oleji … dostala černý puntík. Každopádně vedle alternativy glutamátových Dobrých hostinců se to dá určitě zvládnout 🙂

Vodácké trasy
Z hlediska vodáckých tras je z čeho vybírat. Dá se vyrazit na Tichou či Divokou Orlici směr kemp nebo pokračovat z kempu dále po Orlici. Ve všech třech případech jde o romantickou říčku se spoustou malebných zalesněných zatáček, všechny jezy se přenáší. V našem případně nás ani jedna část nepřesvědčila o své divokosti (ani mě, vodáckého strašpytla), nicméně náročnost vždy záleží na množství vody, což je potřeba ověřit podle aktuální situace. Trasy, které můžeme doporučit:

  • Tichá Orlice: Čermná nad Orlicí (začátek u mostu) – kemp v Týništi nad Orlicí (11 km k soutoku  + 2 km od soutoku s Divokou Orlicí) . V Borohrádku se dá zastavit na oběd.
  • Divoká Orlice: Čestice – Týniště nad Orlicí (9,5 km k soutoku + 2 km od soutoku s Tichou Orlicí)

Vybavení
Vyrazit se dá na čemkoliv. Na plastovce, na nafukovací Pálavě nebo raftu, někteří z nás jeli i na paddle boardu. Já i malí prckové jsme se vezli na raftu. Pádla jsme měli spíše na fotky, než že bychom kormidelníkům pomáhali při pádlování. Ve vestě jsem byla všem vzhledem k mírumilovné řece asi pro smích, ale pro případ srážky s nějakou větví jsem se ji jako nárazníku nechtěla vzdát.

Nejvíce divokou částí víkendu bylo sobotní odpoledne. Podle radaru se blížila ničivá buřina. Ale nevzdali jsme se a za úderů hromů a blikajících blesků vyrazili na posledních 9 km. Malí kluci si vzali pláštěnky a během chvilky nic netušíc usnuli v raftu. Mně se po pravdě v hlavě točilo, co by kdyby … ale nakonec spadlo pár kapek, mírně se ochladilo a bylo po všem. Hrdinně jsme dorazili do kempu, jak jsme to krásně zvládli … ale upřímně jsme měli dost štěstí. Podle reportáže z televizních novin šlo o ničivou supercelu, díky které museli ve vedlejší vesnici evakuovat přes 300 dětí z hřiště, kde najednou bylo přes metr vody.

Turistická alternativa – podél Orlice vede z Týniště nad Orlicí cca 16 kilometrová naučná stezka. Nechce-li se vám tedy na vodu, hurá na výlet 🙂

Facebookmail

2 komentáře u „Vodácký víkend na Divoké a Tiché Orlici“

Napsat komentář