Poprvé s dětmi v obytňáku: obavy vs. realita

První jízda obytňákem / karavanem s sebou přináší obavy, nejistotu a řadu otázek. Zvláště, když se chystáte na cestu s dětmi. Nakoukněte pod pokličku našim obavám a zkušenostem, které jsme si z prvního vanlife zážitku odnesli. Nejsou to tipy ověřené na tisících kilometrech. Ale wau efekty, které jsme během 4 dní zažili a které mohou pomoci otevřít oči i vám. Přidávám i pár poučení a seznam věcí, které se vyplatí zkontrolovat před nastartováním motoru. A nechybí ani pár tipů do karavanové kuchyně.

TIP: Na mnoho témat spojených s vanlifem odpoví také rozsáhlá kapitola v naší knížce Akční rodiče od A do Z. Najdete tu tipy, jak se zabalit, jak si vybrat správný obytňák, dodávku.. Ale také spoustu tipů na aktivní dovolenou a akční život s dětmi. Knihu si můžete objednat v tištěné verzi nebo jako ebook.

Odpovědnost

Obava: „Co když to nabouráme, co když něco zničíme?“
Realita: Součástí výpůjček bývá havarijní pojištění s asistenční službou. Jen si ověřte, zda tomu tak je a jaká je spoluúčast. Pozor ale na to, že toto pojištění se nevztahuje na interiér a řada pojistek na blbost neobsahuje odpovědnost na vybavení věcí pronajmutých a je třeba ji dopojistit. My jsme na 4 osoby na 4 dny platili 240 Kč – za ten klid, že holčičky poškrábou stůl, něco nám vylítne z neuzavřených poliček a něco rozbije atd. to stálo.

Řízení

Obavy: „Není řízení obytného vozu příliš náročné? Zvládneme to?“
Realita: Dokud jedete po dálnici nebo velké silnici, je to na pohodu, rychle si zvyknete na vyšší rozhled. Moderní auta mají parkovací senzory, kamery, které vám pomohou. Kde už je to ale trošku očistec, jsou menší silniničky, kopečky, prašné cesty. Tady je třeba opatrnosti, při couvání a parkování se nebojte poprosit o pomoc s navigací. Pokud to jde, neparkujte na mokré trávě – nemuseli byste vyjet. Celkově si pamatujte, že u obytňáků rozhodně neplatí, že když někam vjedete, tak i vyjedete :). Jinak i přesto, že jde o velké auto, stačí vám řidičák sk. B. V případě nákupu dálničních známek, parkování – vždy jste osobní automobil do 3,5t. A dejte si pozor na množství nafty. Obytňák na dálnici docela žere, a když není pumpa na každém kilometru jako v Praze, může z toho být problém.

Prostor a pohodlí

Obava: „Bude v obytném voze dostatek místa pro celou rodinu? Nebudeme se cítit stísněně?“
Realita: Hodně záleží na modelu, který si vyberete, půjčíte. Moderní obytné vozy jsou ale navrženy s ohledem na pohodlí a praktičnost. Nabízejí dostatek úložného prostoru, pohodlné spaní a často i malé kuchyňky a koupelny. Prostor je optimálně využit na milión procent. My jsme měli od Amazing Campers půjčený Adria Sun Living, který měl velké letiště v zadní části + další spaní nad kabinou řidiče (s možnosti bezpečnostní síťky). Fascinovaly mě vychytávky jako otáčecí sedadla, vysouvací stoleček, úložné prostory v každé možné skulince. Co se týče dětských autosedaček, asi se vyplatí je po zaparkování uložit do „garáže“ a mít uvnitř více prostoru.

Zavazadla

Obava: „Dokážeme se zabalit?“
Realita: Jednou z velkých výhod obytňáku oproti cestování autem je možnost vzít si s sebou všechno potřebné vybavení. Kola, loď, kempingový nábytek a další věci. A mít je pořád po ruce. To je neuvěřitelný benefit. Najednou člověk neřeší, zda si vyndat křesílka na snídani nebo zda popojet někam na kole. To je prostě báječné. Nicméně, co nás dost potrápil,o byla logistika a načasování. Původní plán dojet se všemi zavazadly na místo půjčení, se ukázal jako zcela nereálný. Náš osobák všechno vybavení nepojal. A druhá varianta dojet pro obytňák a nabalit ho až u baráku představovala nejdivočejší část našeho dobrodružství. Pražské jednosměrky, úzké uličky a malá místa na parkování nebyly vůbec příjemné. Ale nakonec se i to podařilo.

Počasí

Obava: „Užijeme si to i v dešti?“
Realita: I přes nepříznivou předpověď jsme výlet nevzdali (jen místo Alp, které byly centrem největších přívalových dešťů, vyrazili k Balatonu). I tak dost pršelo. Ale musím říct, že díky obytňáku nám to nevadilo. Samotné bytí uvnitř bylo zážitkem. Měli jsme záchod, koupelnu, kuchyňku, mokré oblečení rychle uschlo. A já (jako milovník stanování) strašně moc ocenila flexibilitu a úsporu času – balení stanů a spacáků stojí poměrně dost času a balení mokrého stanu je neuvěřitelná otrava. V karavanu stačilo otočit klíčkem a hurá na další pěkné místo. Další výhodou je možnost topení, klimatizace, či závěsy proti sluníčku do všech oken.

Cena

Obava: „Kolik to žere? Kolik nás to bude vlastně stát?“
Realita: Půjčení karavanu není levná záležitost. Vedle pořizovacích nákladů obytňák hodně žere (záleží, jak jedete rychle, jak jste těžší, jak fouká..). Plus je třeba počítat s natankováním adblue a tím, že byste měli karavan vrátit čistý. Nicméně díky aplikaci Park4night zas najdete krásná místa, na kterých lze nocovat bezpečně a zadarmo a ušetříte tak za ubytování. Sledujte i zajímavé akce půjčoven. Amazing Campers mají například červnovou akci 3+2 dny zdarma.

Flexibilita

Obava: „Uvidíme něco? Dostaneme se na místa, která máme tolik rádi?“
Realita: Caravaning nabízí neuvěřitelnou svobodu a flexibilitu. Můžete kdykoliv změnit plán, zastavit na oběd v přírodě, z minuty na minutu se sbalit a přejet někam jinam. Pro rodiny s dětmi zcela ideální. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že se vám s velkým autem moc nechce do malých vesniček, úplně nechcete riskovat parkovišťátka v úpatí kopců, kam bez problémů vyjedete osobákem, abyste si zkrátili túru. Vyřešit se to dá právě kolem, které můžete kdykoli a kdekoli snadno vyložit a projet oblast na kole. A všechno je jen o zkušenostech. Při první jízdě si na prašnou cestu do kopce netroufnete, druhý den už je ale sebevědomí zase o trošku výše.

Tipy a triky pro cestování s dětmi v obytném voze

 1. Balte systematicky do tašek – ideálně podle použití, majitele.
 2. Vyhněte se drobotinám, které někam snadno zapadnou a těžko se hledají/vyndávají. Jsou lepší hry než člověče nezlob se.
 3. Do kuchyně a ledničky se mi osvědčily plastové krabičky. Pomáhají udržovat pořádek a zabraňují pohybu věcí v poličkách. Volte uzavíratelné obaly (mléko raději v lahvi, než v kartonu bez uzávěru).
 4. Před nastartováním zkontrolujte vše dvakrát: zamčení všech zásuvek, skříněk, dveří. Správné zasunutí markízy, pověšení sprchy atd. Nezapomeňte na věci v postýlkách – knížky, čelovky, tvrdé hračky, láhve s pitím.. Obytný vůz se během jízdy pohybuje a neuzamčené věci mohou způsobit nepořádek, úraz nebo poškození.
 5. Udržujte pořádek. Každému věnujte osobní úložný prostor. Pamatujte, že děti mají tendenci nechávat své věci všude možně. Naučte je pravidlu, že každá věc musí být při jízdě uklizena. A před každým odjezdem pro jistotu rychle zkontrolujte, zda něco nezapomněly.
 6. Zvažte pořízení rohožky, starého koberce pod schůdky na přezouvání.
 7. Nic nezapomeňte (boty pod karavanem, hračky v domečcích pro skřítky, křesílka, gril..).
 8. Připravte si předem jednoduchá jídla, která lze snadno ohřát nebo dokončit během cestování. Ušetříte čas. Ze zajímavých jídel mohu doporučit:
  • palačinky z předpřipravené směsi
  • z domova nakrájená zelenina a ovoce
  • připravené zavařené jídlo
  • jídla z jednoho hrnce alá rizoto
  • do mrazáku si dejte čerstvé pečivo a vyndejte podle potřeby

Uchování vzpomínek na cestování

Cestování obtňákem je tak zajímavou aktivitou, že je škoda zážitky zapomenout. Pomoci vám může naše aplikace Kronika zážitků, díky které si můžete své vzpomínky ukládat průběžně během cesty. Prostřednictvím mobilu můžete rychle a snadno přidat fotogalerii, milníkový list s videem „poprvé v karavanu“ a další vzpomínky. Tvorba je rychlá, pracujete s posledními fotkami v mobilu a čerstvými vzpomínkami. Uložte si je, nenechte je padnou v zapomnění 🙂 Po cestě není třeba nic tisknout. Pdf vám přijde do emailu a můžete si ho vytisknout kdykoli později.

Kde si půjčit obytňák

Půjčoven je dnes celá řada. My jsme využili služby našich kamarádů, Amazing Campers. Jde o rodinnou půjčovnu, což je velká výhoda. Nejenže vám poradí řadu věcí, protože sami cesty s dětmi zažívají. Ale mají vše promyšlené opravdu do detailů, pomohou vám naplánovat trasu, nabídnou nádobí pro děti, rodičům nabídnou vzorky Dripit kávy. V případě zájmu vám půjčí polaroid na dokumentaci cesty a nalepování zážitků do speciálního připraveného plakátku. Prostě jsou báječní, Amazing Campers 🙂

Doufám, že vám tyto tipy a triky pomohou a že si užijete báječné léto s dětmi – ať už v obytňáku nebo jinak.

Facebookmail

Napsat komentář