Lužická jezera – ráj pro cyklisty a bruslaře

Parádní místo, kam už léta jezdíme na in-liny. Láká nás specifický ráz místní krajiny, stezky bez turistů a skvělý povrch, na kterém bez problémů ujedete za den desítky kilometrů.Region Laussitzer Seeland, který se nachází hodinku od Drážďan, je unikátní ukázkou, jak se dá z měsíční krajiny poškozené těžbou vytvořit úžasná destinace pro aktivní dovolenou. Hosté se mohou těšit na skvělé koupání, stovky kilometrů kvalitních cyklostezek vhodných i pro bruslaře a rozvinutou infrastrukturu promyšlenou do nejmenšího detailu.

Pro děti ideál

I když tu potkáte převážně cyklisty (často vystylované místní seniory na typických kolech vepředu s košíčkem), my sem jezdíme právě na brusle, protože kvalitu asfaltu v takovém rozsahu jen tak někde nenajdete. A protože pořád svištíte po rovince a je tu řada vyžití i pro děti, užijete si to tu i s mimčem ve vozíčku nebo s dětmi na kolech. Krom koupání v jezerech, se děti mohou vyřádit na mnoha dětských hřištích, u koní, na písku atd. a následně si rádi opět zdřímnou v kočárku 🙂 Mno prostě paráda.

Ubytování

Ubytovat se můžete v kempu (my máme rádi například Campingplatz Geierswalde, který se nachází hned u jezera v centru hlavních cyklotras) nebo v nějakém z mnoha penzionů, což jsme tentokrát využili i my. Spokojená jsme byla s tímto webem.

Tipy na in-line výlety

  • Okruh kolem Barwälder see: úžasný okruh ideální na odpoledne. Nabízí koupání a skvělé svezení.
  • Velký okruh kolem hlavních jezer – Partwitzer see, Sedlitzer see a Geierswalder See
  • Okruh podél Senftenbergersee – jeden z nejstarších okruhů v oblasti, což má za výhodu rozvinutější infrastrukturu, ale na druhou stranu tu velkou část trasy pojedete po kostkách. Nejsou to úplně kočičí hlavy, ale po pár kilometrech to člověka začne štvát.
  • Vyrazit můžete i k dalším jezerům, možností je tu mraky. Hezké je třeba Knappensee, stezka vede kolem Blunoer Südsee (stezka vedoucí lesem podél silnice, výhledy nic moc, ale pěkný povrch) atd.

Další zajímavosti

  • Partwitzer hof – místo, které stojí za zastávku na jídlo, možná i za přespání. Na statku chovají desítky nádherných koní, ze kterých budou děti nadšené. V případě zájmu jsou možné i projížďky. Na statku mají i pejska, kočičky, traktory a další senzace, které děti lákají. Součástí objektu je i příjemná restaurace a penzion. Můžete tu nechat i auto a vyrazit právě  na výlet kolem hlavních jezer nebo podél Blunoer Südsee.
  • Zoologická zahrada v Hoyerswerdě – vstup stojí 8 euro na osobu a zoo je opravdu malinká. Na druhou stranu se nám moc líbilo, že tu umožní přímý kontakt s kozičkami, klokany, můžete do ohrádky s pštrosem atd. Spousta zvířátek ale nemá veřejný zimní výběh, takže když jsou schovaná, tak nejsou vidět.
  • Tiergarten v Senftenbergu (zatím nemáme zkušenost)
  • Promenáda v Senftenbergu s řadou atrakcí pro děti. Je tu plážička a řada příjemných kaváren. V případě špatného počasí můžete navštívit místní aquapark, podívat se do muzea, na zámek atd.
  • Cestou k Lužickým jezerům stojí za to návštěvu zoo v Drážďanech nebo Moritzburg, kde se natáčela Popelka.
Facebookmail

1 komentář u “Lužická jezera – ráj pro cyklisty a bruslaře

Napsat komentář