Létání v těhotenství

Na co máte a nemáte nárok, jaké benefity můžete využít jako těhotná v letadle, ale také pár slov o tom, proč jsme zrušili cestu do Thajska.

Za pár dnů jsme měli podle plánu z léta odlétat s Terezkou a našimi rodiči do Thajska. Cestu za slony nám ale trošku „nabourala“ naše malá princezna v bříšku. Z počátku jsme si říkali, že to zvládneme. Thajsko není žádná exotika, já nejsem žádná bačkora a něco vydržím a ten let … mno… ten jediný nám nasadil brouka do hlavy, a nejen proto jsem si dala hodně záležet na získání informací z různých zdrojů, abychom se na cestu dobře připravili.

Chtěli jsme moc jet a Terezce i rodičům ukázat Asii, ale po konzultacích s několika odborníky jsme cestu nakonec odpískali. I přesto, že se cítím dobře a nemám žádné komplikace, kombinace desetihodinového letu, pokročilého těhotenství (vraceli bychom se v 28. týdnu) a 1,5roční Terezky na klíně už pro mě najednou byla hodně velká výzva a dostala jsem trošku strach.

Každopádně nasbírala jsem mraky informací, tak se o ně s vámi alespoň podělím. Dnes se zaměříme na létání v těhotenství, příští týden se těšte na článek o létání s dětmi.

Létání v těhotenství

Cestování letadlem zejména v rámci Evropy je během těhotenství již vcelku běžná věc, nicméně s pokročilostí těhotenství, ale i délkou letu míra rizika, a hlavně vašeho osobního nekomfortu roste, a proto vždy důkladně zvažte, zda se vám cesta opravdu vyplatí, a své rozhodnutí konzultujte se svým lékařem.

Z formálního hlediska vás většina leteckých společností do letadla pustí do 28. týdne. Do 34. týdne pak potřebujete lékařské potvrzení MEDIF (Medical Information Form), že jste v pořádku – můj gynekolog mi to ale třeba odmítl podepsat (v případě potřeby  nouzového přistání v důsledku předčasného porodu by to byl on, po kom by prý letecká společnost mohla vymáhat kompenzace). Těsně před porodem je už cesta letadlem prakticky nemožná.

Z pohledu zdravotních rizik se snažte vyvarovat cestování v prvním a třetím trimestru. Během druhého trimestru se pak maximálně snažte předejít nepříjemnostem, které vznikají v důsledku tlakových rozdílů a dlouhého sezení (otoky, krevní sraženiny, bolesti zad, trombóza a krvácení). V případě turbulencí a nečekaných leteckých komplikací se připravte na možné zvracení, případně na nepříjemné nárazy do břicha od bezpečnostního pásu. Pečlivě zvažte i úroveň lékařské péče v cílové destinaci a pamatujte na to, že cestovní pojištění se ve většině případů nevztahují na problémy spojené s těhotenstvím, případně musíte hodně připlatit. Dobré je zvážit i to, že nejde jenom o cestu tam, ale i přes jakékoliv potíže budete muset absolvovat i let zpátky (pro mě osobně to byl při rozhodování o cestě do Thajska největší strašák).

Co se týče samotného cestování, jako těhotná máte řadu privilégií. Máte možnost přednostního pasového a bezpečnostního odbavení a často i výběru místa v letadle. Ideální je místo v uličce a blízko toalet. Obecně platí, že těhotné ženy nemohou využít sedadel u nouzového východu z důvodu případné potřebné asistence a co nejrychlejší evakuace cestujících. Svůj stav je vždy dobré dopředu nahlásit letecké společnosti.

Pár rad pro pohodovější těhotenský let

 • Dostatečně pijte nealkoholické a neperlivé nápoje.
 • Přibalte si malou svačinu, abyste neměla hlad.
 • Zvolte pohodlné volné oblečení.
 • Vezměte si s sebou něco na podložení bederní páteře.
 • Vyberte si místo v uličce a minimálně jednou za půl hodiny se projděte po letadle.
 • Při sezení cvičte dolními končetinami.
 • Jako prevence se doporučují přípravky na posílení cévní stěny – já beru například Detralex.
 • Pokud máte možnost výběru, dejte přednost cestování ve větších letadlech. Ta malá nemají v případě letu ve vyšší nadmořské výšce (na 4000 mn.m.) vyrovnávání tlaku.
 • Vždy je dobré mít s sebou lékařskou zprávu od svého gynekologa a kontakt na něj včetně mezinárodního předčíslí.
Facebookmail

5 komentářů u „Létání v těhotenství“

 1. Určitě bych taky zvážil, hlavně ze začátku těhotenství vliv kosmického záření. U místních letů to neni tak horké, ale u letů přes půl zeměkoule, kdy letadlo letí ve výšce 10 km, dostane člověk dávku jako z několika rentgenů…

  Odpovědět
 2. To je hodne zla informace, Dalibore.. Pri jednom lete i cez celou zemekouli je radiace zanedbatelna a pro tehotnou bezpecna (pokud se nebavime o castem letani – napr tehotne letusky nebo pilotky)

  Odpovědět

Napsat komentář